Hırvatistan’ın Schengen’e dahil edilmesi onaylanırken, Romanya ve Bulgaristan’la müzakereler devam ediyor

Avrupa Birliği (AB) içişleri bakanları, Hırvatistan'ın Schengen Bölgesi'ne dahil edilmesine dair tüm kriterleri karşıladığı konusunda anlaşmaya vardı.

Avrupa Birliği (AB) içişleri bakanları, Hırvatistan’ın Schengen Bölgesi’ne dahil edilmesine dair tüm kriterleri karşıladığı konusunda anlaşmaya vardı. AB dönem başkanlığını yürüten Slovenya’nın İçişleri Bakanı Ales Hoj, kararı duyurduğu basın toplantısında, “Hırvatistan bunun için hazır” ifadelerini kullandı. Avrupa Komisyonu 2019 yılında Hırvatistan’ın tüm kriterleri karşıladığını bildirmişti.

AFP’nin bildirdiğine göre, toplantı ardından yapılan açıklamada, tüm kriterleri karşıladığı kararlaştırılan Hırvatistan ile ilgili nihai kararın daha sonraki bir tarihte alınacağı belirtildi.

Hırvatistan İçişleri Bakanı Davor Božinović, Twitter’da yaptığı paylaşımda söz konusu kararın ülkesinin stratejik hedeflerine daha da yaklaştırdığını söyledi.

AB VATANDAŞLARI KİMLİKLE, VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLİYOR

Schengen Bölgesi’ni oluşturan Avrupa ülkesi vatandaşları, bölge içerisinde pasaportsuz ve vizesiz olarak seyahat edebiliyor. Ayrıca diğer ülke vatandaşları da, bu bölge ülkelerinden alacağı vize ile yine Schengen Bölgesi ülkelerinde seyahat imkanına sahip olabiliyor.

Sloven Bakan Hoj, yaptığı açıklamada, “Bence Hırvatistan’ı tebrik ve de bu önemli başarıya katkıda bulunan herkese teşekkür etmek için doğru bir zaman” ifadelerini kullandı.

Bunun Zagreb yönetiminin Schengen Bölgesi’ne girişinin ilk adımı olduğunu söyleyen Hoj, “Diğer adımların da kısa süre içerisinde atılacağına inanıyorum. Bu özellikle Slovenya ve Hırvatistan vatandaşları için faydalı olacak çünkü aramızdaki sınır ortadan kalkacak” diye konuştu.

Hırvatistan’ın Schengen Bölgesi’ne dahli ile birlikte ülkenin turizmden daha fazla faydalanması da muhtemel olacak.

FİİLEN KATILIM 2024’TE MÜMKÜN OLACAK

Hırvatistan’ın Schengen bölgesine katılması ve diğer Schengen ülkeleriyle sınır kontrollerini kaldırması için önce AB Konseyi’nin onayı gerekiyor. Bu onayın aralık ayında yapılacak olan liderler zirvesinde verilmesi bekleniyor.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic katılımın fiilen 2024 yılının ikinci yarısında gerçekleşeceğini duyurdu. Ülke aynı tarihte birliğin ortak para birimi euroyu kullanmaya başlayacak.

Hırvatistan 2013 yılında AB’ye dahil olsa da, Lüksemburg’un Schengen kasabasında imzalanan 1985 tarihli anlaşmayla oluşturulan seyahat bölgesine henüz katılmamış beş üye ülkeden birisiydi.

AB para birimi Euro’ya da geçmek isteyen Hırvatistan’ın, süreç içerisinde polis bilgilerini paylaşma ve sınırların güvenliğini sağlama standartlarını karşılayıp karşılayamadığı kontrol ediliyordu.

ROMANYA VE BULGARİSTAN’LA MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Romanya, Bulgaristan, Kıbrıs ve İrlanda da Schengen Bölgesi’nde olmayan AB üye ülkeleri. Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’ne katılımı ile ilgili müzakerelerin ise sürdüğü açıklandı. Ancak bu ülkeler, görüşmeler sürerken Schengen ülkelerinin kullandığı birçok haktan faydalanıyor.

Ayrıca AB üyeliği bulunmayan; İzlanda, Liechtenstein, İsviçre ve Norveç de Schengen Bölgesi üyesi konumunda.

Schengen bölgesi, 26 Avrupa ülkesinden oluşuyor. 60’tan fazla ülkenin vatandaşları Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyor. 100’ün üzerinde ülkenin vatandaşlarından ise vize talep ediliyor.