Dünyadaki en yüksek korona ölümleri Romanya’da yaşanıyor

Romanya, -nüfusa oranla- günlük #korona ölümlerinde (mil. 16,6) ile dünyada ilk sıraya çıktı

Romanya’da korona bilançosu korkunç boyutlara ulaştı. Son 24 saatte 18 bin 863 vaka tespit edilirken 574 kişi hayatını kaybetti. Covid nedeniyle hastanelerde 1,805’i yoğun bakımda olmak üzere toplam 19 bin 730 kişi tedavi altında.

Romanya’daki sağlık krizi dramatik bir hal aldı. Romanya’nın aşı kampanyasının koordinatörü Valeriu Gheorghiţă, Romanya’nın pandeminin başlarındaki İtalya ile aynı senaryoda olduğunu söyledi.

Delta varyantının ülkede çok daha kolay ve hızlı yayılması ile bu duruma gelindiğini belirten yetkililer pandeminin 4. dalgasını aşmanın tek yolunun aşılanmak olduğunu belirterek insanları aşı olmaya çağırıyor ancak vatandaşlar aşı konusunda yeterince bilgilendirilmediklerini düşünüyor ve aşı olmuyor.

Ülke genelindeki hastaneler ve yoğun bakım üniteleri dolup taşmış durumda. Romanya medyasındaki haberlere göre yoğun bakım yatakları genellikle ancak bir hasta öldükten sonra müsait hale geliyor.

Avrupa Birliği şimdiye kadar Romanya’ya 250 oksijen makinesi ve 5 bin’den fazla monoklonal antikor şişesi gönderdi.

Salgın başlangıcından bu yana, 190 milyondan fazla kişisel koruyucu ve tıbbi ekipman da üye ülkeye teslim edildi ve hastaneleri ek tıbbi personelle güçlendirdi.

Ülke genelindeki hastaneler ve yoğun bakım üniteleri dolup taşmış durumda. Romanya medyasındaki haberlere göre yoğun bakım yatakları genellikle ancak bir hasta öldükten sonra müsait hale geliyor.

KORONA ÖLÜMLERİNDE ROMANYA İLK SIRADA

Romanya, Avrupa’da açık ara en kötü etkilenen bölge durumunda. Doğu Avrupa genelinde (Litvanya, Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek) Covid vakalarında ani bir artış yaşanıyor. Bu ülkelerde nüfuslarına kıyasla yüksek sayıda ölüm var. Ancak Romanya ortalama 16,6 ölüm ile hem Avrupa’nın hem de dünyanın en yüksek oranına sahiptir.

Our World in Data’ya göre, Romanya’yı Avrupa’da ortalama 12.37 ölümle Bulgaristan takip ediyor. Litvanya’da da ortalama 10.14 ölümle oldukça zor bir durumda.