Alman polisi, Gülen Hareketine yakın isimlere suikast hazırlığındaki bir Türk’ü silahıyla birlikte yakaladı

Düsseldorf’ta bir otele düzenlenen baskında 40 yaşlarında bir Türk’ün gözaltına alındığı ortaya çıktı. Spiegel’in haberine göre polisler şahısla birlikte silah ve gerçek mühimmat ele geçirdi.

Almanya’da polisin geçen hafta ülkenin Düsseldorf şehrindeki bir otelde gözaltına aldığı Türk vatandaşının odasında silah, mühimmat ve Gülen hareketine yakın isimlerin hedef alındığı bir listenin ele geçirildiği bildirildi.

Der Spiegel’in haberine göre polis, listede isimleri bulunan kişileri uyardı.

Özel kuvvetler tarafından gerçekleştirilen operasyonda Düsseldorf Oberbilk semtindeki “Niu Tab” otelinde saatler süren arama yapıldı.

Çevredeki sokaklar da operasyon sırasında yoğun bir şekilde kordon altına alındı ve yaklaşık 550 misafir, operasyon sırasında otelden uzak tutuldu.

Otel odasında bulunan listede isimlerin yanı sıra kişilere ilişkin başka kişisel bilgilerin de yer aldığı belirtiliyor.

DETAYLI İNCELEMELER SÜRÜYOR

Polis müfettişleri şimdi bunun planlı saldırılar için mi yoksa casusluk operasyonları için bir tür hedef listesi mi olduğunu anlamaya çalışıyor.

Güvenlik yetkilileri, yakalanan Türk vatandaşından ele geçirilen cep telefonunu, sohbet mesajlarını ve sinyal verilerini inceliyor.

Ayrıca, bu kişi ve yakın çevresine ilişkin mali soruşturma da başlatılacağı kaydedildi. Yakalanan kişinin kimliği ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.