AB’de tüm telefon markalarının şarj aletleri standart hale geliyor

Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, cep telefonu ve elektronik cihazların şarj girişlerinin aynı standartta olmasını ve birlik üyesi ülkelerde bu şarj cihazlarının kullanılmasını önerdi.

Avrupa Komisyonu, elektronik cihazların şarj girişlerinin aynı standartta olması ile ilgili bir direktif hazırladı. Markalar ve cihazlar arasında uyumu amaçlayan taslağa göre Apple, Avrupa Birliği’ndeki kullanıcıları için şarj girişlerini 2024’e kadar USB-C ile uyumlu hale getirmek zorunda kalacak.

Apple ise Avrupa Birliği’nin (AB) şarj aletlerini standartlaştırma girişimine “inovasyonu baltalayacabileceği” gerekçesiyle karşı çıkıyor.

FARKLI CİHAZ VE MARKALAR UYUMLU HALE GELECEK

Avrupa Komisyonu kaynaklarına göre, 23 Eylül Perşembe günü sunulan taslakta, bütün elektrikli cihaz üreticilerinden USB-C türü şarj noktası kullanılan bütün cihazların ve hızlı şarj yazılım protokollerinin farklı markalar ve cihazlarda karşılıklı çalışabilir şekilde uyumlu hale getirilmesi talep edilecek.

Yeni kurallar cep telefonlarının yanı sıra tabletler, kulaklıklar, kameralar ve hoparlörleri de kapsayacak. Komisyon yetkilileri yasa ile şarj aletlerinin değil, şarj giriş noktalarının uyumlaştırılacağına vurgu yapıyor. Ayrıca elektronik okuyucu ve kablosuz şarj aletleri de yasa kapsamına girmeyecek.

Yeni yasada üreticilerden her yeni akıllı telefon ile şarj aleti satışını durdurmaları, bunun yerine tüketicilere eski şarj aletlerini kullanma seçeneği sunmaları da istenecek. Taslaktaki bu madde ile AB’deki yıllık toplam elektronik atığı 980 tona düşürülmesi hedefleniyor.

Yasa taslağının önümüzdeki yıl yasalaşması bekleniyor ve üye devletlerden yasanın bir yıl içinde iç hukuka aktarması isteniyor. Bu sürecin ardından üreticilere yaklaşık bir yıllık adaptasyon süresi tanınacağı ve 2024’ün ortası itibariye uygulamanın hayata geçmiş olması planlanıyor.

İSRAFIN ÖNLENMESİ HEDEFLENİYOR

AB uzun yıllardır birlik içinde ortak standartların uygulanması için çalışma yürütüyor. Avrupa Komisyonu’nun yaptığı araştırmaya göre, kullanılmayan şarj kabloları nedeniyle her yıl 11 bin tonluk atık meydana geliyor. AB içinde geçen yıl 420 milyona yakın cep telefonu ve taşınabilir elektronik cihaz satıldı.

Kişi başına yaklaşık üç şarj kablosu düşüyor ve bunların ikisi düzenli kullanılıyor. 2009’da 30’u aşkın farklı şarj kablosu ucu kullanımda iken bugünkü modellerin çoğu USB-C, USB mikro-B ve Lightning uçlarını kullanıyor.

Apple, kendisine özgü Lightning şarj kablosunu kullanacağı yönünde açıklama yapmış olsa da, bir milyar aktif iPhone kullanıcısı olduğu hesaba katıldığında, Mac ve iPad gibi bazı ürünleri yeni USB-C kablolarıyla da çalışıyor.

CCS Insight’tan Ben Wood, “Apple’ın yeni cihazlara da USB-C kablosunu eklemesi halinde bu sorun ortadan kalkacaktır” diyor.