Merakla beklenen 7 kişilik aile aracı ‘Dacia Jogger’ tanıtıldı

Geniş bir iç hacme, sportif bir görünüme ve yeni nesil teknolojilere sahip olan Dacia Jogger, 2023 yılında hibrit motor seçeneğine de sahip olacak.

Ailelerin favorisi olacak Dacia’nın ilk hibrit otomobili ‘Jogger’ görücüye çıktı. Logan’ın yerini alacak otomobil, 5 ve 7 kişilik versiyonları ile önümüzdeki kasım ayından itibaren satışa sunulacak. Ziarul Financiar gazetesine göre Mioveni’deki fabrikada üretilen jogger’in başlangıç ​​fiyatı 15.000 euro olacak.

Jogger, çok yönlü yapısıyla günlük maceralarda ve doğa gezileri için ideal bir araç olurken; Dacia, kullanıcıların ailesi ve arkadaşlarıyla tam bir özgürlük içinde hayatın keyfini yaşamalarını sağlayan bir araç sunuyor.

‘DACİA’NIN İLK HİBRİT MODELİ OLACAK’

Dacia CEO’su Denis Le Vot, Dacia’nın yeni modeli ile 7 kişilik aile aracı kavramına yeniden şekil verdiğini belirterek, “Bu yeni ve çok yönlü model, markanın her zaman maceraya hazır yaşam tarzını temsil ediyor. Yeni modelimiz Dacia’nın geniş aileler dahil ulaşımı herkes için erişilebilir kılma taahhüdüne bir örnek.  Dacia Jogger aynı zamanda Dacia’nın ilk hibrit modeli olacak” dedi.

HER YÖNÜYLE GENİŞ VE KONFORLU

Koltuklarda kullanılan kırmızı dikiş detayları Jogger’ın şıklığını şıklık katarken, modelin en yüksek donanım paketlerinde geri görüş kamerası, iklim kontrolü ve eller serbest anahtar gibi aksesuarlar standart olarak geliyor. Yine Duster’da karşılaştığımız Media Control sistemi, Jogger’ın giriş seviyesi versiyonlarında karşımıza çıkan bir başka detay. Fakat donanım paketleri yükseldikçe, bu tasarım yerini 8 inç dokunmatik ekranlı bir bilgi eğlence sistemine bırakıyor. Bu sistemde Apple CarPlay ve Android Auto desteği de bulunacak.

FARKLI MOTOR SEÇENEKLERİ

Dacia Jogger’ın iki farklı motor seçeneği bulunacak. Ancak daha sonra bu motorlara yenileri eklenecek. İlk başta satışa çıkacak modellerde yer alan motorlardan benzinli olanı, 1.0 litrelik yeni TCe motoru kullanacak. 100 bg güç ve 200 Nm tork üretebilen bu motor 6 ileri vitesli manuel şanzıman ile donatıldı.

İkinci seçenekte ise Dacia’nın ECO-G adını verdiği LPG’li ünite ile karşılaşıyoruz. Bu ünite aynı benzinli motor ile eşleştirilmiş olsa da tüketimi 100 kilometrede 7.6 litreye kadar azaltıyor. 40 litrelik LPG ve 50 litrelik benzin deposuna sahip bu versiyon toplamda 1.000 kilometre menzil sunuyor. Son olarak otomobil, 2023 yılından sonra 1.6 litrelik benzinli bir motorla birlikte hibrit motora da kavuşacak. Bu motorun yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacağı ifade ediliyor.

SİPARİŞLER KASIM AYINDAN İTİBAREN ALINACAK

Yeni Dacia Jogger, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yaklaşık 30 ülkede Kasım 2021’de siparişe açılmış olacak. Şubat 2022’den itibaren de Jogger showroom’larda yer almaya başlayacak.