Maarif Vakfı, Köstence’deki Yunan okuluna 1,5 milyon Euro harcayacak

Yunanistan ve Romanya'nın ödenek vermediği tarihi Yunan Okuluna Türkiye Maarif Vakfı, 1,5 milyon Euro'luk harcama yapacak.

Yunanistan’ın ödenek vermediği Köstence’deki Yunan Okulunu Türkiye Maarif Vakfı restore edecek. Okul için 1,5 milyon Euro’luk bütçe ayıran Maarif Vakfı ile Köstence’deki Yunan azınlık (Elena Elpis Constanta) temsilcileri arasında anlaşma imzalandı.

Maarif ve Yunan azınlığı arasında düzenlenen imza törenine; Köstence İl Meclis Başkanı Mihai Lupu, Türkiye’nin Köstence Başkonsolosu Emre Yurdakul, Maarif Vakfı Romanya Müdürü Alparslan Ateş ve Yunan azınlığı Köstence vakfı başkanı Anton Traian Antoniadis katıldı.

Köstence’deki Yunan azınlığa ait okulun restorasyonu için Maarif Vakfı ile anlaşma imzaladıklarını belirten Yunan azınlığı temsilcisi Anton Antoniadis, Yunanistan ve AB dahil birçok destek arayışına girdiklerini ancak ödenek bulamadıklarını söyledi. Antoniadis, Türkiye Maarif Vakfı yetkililerinin okul için 1,5 milyon Euro’luk yatırım sözü verdiklerini kaydetti.

Okul protokolü imza töreninde konuşan Alparslan Ateş ise Maarif Vakfı için kiraladıkları okul için yerel yetkililere teşekkür etti.

Romen müfredatına göre eğitim verecek ilk ve anaokulun önümüzdeki yıl eğitime başlaması öngörülüyor. Okulda İngilizce ve isteğe bağlı Türkçe ve Yunanca eğitim de verilecek.