Romen sınır polisinden örnek davranış: Dört yaşındaki mülteci kızı tatlı ikramıyla karşıladı

Avrupa Birliği’nin Akdeniz’deki sınır güvenliğinden (Frontex) sorumlu ‘Cosmin’ isimli Romen polisi, devriye görevi yaparken balıkçı teknesinde gördüğü 4 yaşındaki Afgan mülteci kıza tatlı ikram ederek moral verdi.

Her hafta umuda yolculuk yapan göçmen teknelerinde yaşanan trajedilere sahne olan Akdeniz’de tekne yolculuğu bu kez mutlu sonla bitti. Geçtiğimiz günlerde İtalyan karasularında seyreden ve içerisinde yaklaşık 230 mültecinin yer aldığı teknedekileri İtalyan meslektaşlarıyla birlikte kurtarmayı başaran Romen polisi, teknede korkulu anlar yaşayan 4 yaşındaki Afgan kızı da görünce tatlı ikram ederek kucağına aldı ve bir süre severek moral verdi.

İnsani davranışı takdir edilen sınır polisi Cosmin, botta sevindirdiği çocukla ilgili duygularını, “Bir çocuğun yüzünü güldürebilmek, kariyerinizde yaşayabileceğiniz en güzel duygusal anlardan biridir. O çocuğun masumiyeti, içinizdeki her şeyi eritmeye yetiyor.” sözleriyle özetledi.

Romen sınır polisleri, kurtarılan mültecilere yiyecek ve su ikram ettikten sonra güvenli bir şekilde İtalya’daki Roccella Ionica Limanı’na teslim ettiler. Burada göçmenlere tıbbi yardım yapıldıktan sonra kimlik tespiti ve diğer prosedürler yerine getirildi.

Romanya Sınır Polisi de sosyal medya (facebook) hesabından “Denizin ortasındaki kızın gülümsemesi” başlığıyla yaptığı paylaşımda sahil güvenlikte görevli meslektaşlarının insani davranışlarını övdü.