Köstence’de İran menşeli 1,5 ton eroin ele geçirildi

Romanya polisi, Köstence’de İran’dan gelen karaborsa fiyatı 45 milyon euro değerinde 1,4 ton eroin ele geçirildiğini duyurdu.

Organize Suçla Mücadele Kurumu (DIICOT), bin 452 kilo eroinin inşaat malzemeleriyle dolu bir nakliye konteynırında saklandığı açıklandı. Amerika’nın uyuşturucu ile mücadele birimi olan DEA’nın desteğiyle yakalanan uyuşturucunun son varış yerinin Batı Avrupa olduğu belirtildi.

Romanya’da yakalanan en büyük miktar olduğu belirtilen uyuşturucunun, Avrupa Birliği’nde (AB) son yıllardaki ikinci en büyük miktar olduğu belirtildi.

TOPLAM 9 KİŞİ GÖZALTINDA

Operasyonla önemli bir şebekenin dağıtıldığını belirten DIICOT kurumu yetkilisi Eduard Miritescu, ”Agigea limanında, meslektaşlarımız tarihi bir başarıya imza attı. Bir kişi burada, 8 kişi Hollanda’da gözaltına alındı. Uyuşturucunun konsantrasyonu yüzde 55’in üzerinde, bu çok yüksek kalite demek.” ifadelerini kullandı.üstün kalite.”

Hollanda polisi, Şubat ayında, Rotterdam Limanı’nda 1,5 ton eroin ele geçirmişti.

Söz konusu operasyonun, Avrupa Polis Teşkilatı’nın (Europol) yanı sıra Macaristan, Avusturya, Almanya, Hollanda ve Fransa dahil birçok ülkedeki adli makamlarla ortaklaşa gerçekleştirildi.