AB anlaştı: Birlik dışından gelecek ‘kalifiye’ işçilere daha kolay çalışma izni verilecek

Avrupa Birliği, Birlik dışından nitelikli iş gücünün AB'de çalışmasını ve yaşamasını sağlayacak ‘Mavi Kart’ uygulamasını kolaylaştıran anlaşmaya vardı.

Avrupa Birliği (AB), Birlik dışından nitelikli yabancı işçiler için 27 üye ülkede geçerli çalışma ve oturma izni şartlarında kolaylaştırmaya gidiyor.

Avrupa Komisyonu, Mavi Kart ön koşullarını kolaylaştırmak için geçici bir anlaşmaya vardı. Komisyon Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas,“Bu anlaşma, yetenek açığı yaşanan AB’ye, yüksek vasıflı profesyonellerin iş gücüne katılmasını kolaylaştıracak modern bir yasal göç planı sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Anlaşma ile 2009 yılında yürürlüğe giren mevcut ‘Mavi Kart’ çalışma ve oturma izni için aranan asgari maaş ve sözleşme süresi koşulları kolaylaştırılacak.

Euronews’te yer alan habere göre Almanya, mevcut ‘AB Mavi Kartı’ için yüksek öğretim diplomasının yanı sıra yıllık en az 55 bin 200 euro brüt maaş içeren iş sözleşmesi ön şartı istiyor.

Fen bilimi, matematik, mühendislik, doktorluk ve bilgisayar uzmanı gibi aranan mesleklerde ise en az 43 bin 56 euro yıllık ücret aranıyor.

ASGARİ MAAŞ KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLİYOR

Anlaşma kapsamında, Mavi Kart almak için gereken asgari maaş miktarının düşürülmesi ve halihazırda talep edilen iş sözleşmesi süresinin azaltılması öngörülüyor. Bunun yanı sıra bilişim (IT) sektöründeki kalifikasyonların tanınmasının kolaylaştırılmasının önünün açılması planlanıyor.

Komisyon 2016 yılından beri, nitelikli iş gücünün alınmasının önündeki zorluklar nedeniyle Mavi Kart uygulamasında reforma gidilmesini planlıyor.

KALİFİYE İŞGÜCÜ EN ÇOK ALMANYA’YI TERCİH EDİYOR

Tarafların, yeni Mavi Kart planının devreye girmesi için öncelikle taslağı imzalaması gerekiyor. Bunun ardından üye devletlerin söz konusu düzenlemeleri ulusal yasalarına uyarlamaları için iki yıl süre tanınacak.

Mavi Kart uygulamasının başladığı 2012 yılından bu yana AB vatandaşı olmayan nitelikli elemanların çalışmak için tercih ettiği ülkelerin başında Almanya geliyor. Almanya, 2012’den bu yana AB içerisinde verilen bütün Mavi Kart’ların yüzde 82’sini dağıtmış durumda.

2012 yılından bu yana AB vatandaşı olmayan nitelikli elemanların çalışmak için tercih ettiği ülkelerin başında Almanya geliyor.