Yeni vergi düzenlemesi, Türk mallarının Romanya’daki rekabet gücünü tırpanlayacak

Romanya’da kazanç vergisi ödeyen firmaların, Türkiye’den yapacakları ürün ve ekipman alımında ödedikleri parayı vergiden düşemeyecek olması, ülkede iş yapan Türk firmalarını huzursuz etti.

Avrupa Komisyonu’nun 7 Ekim’de aldığı kararla Türkiye, AB’nin vergi bakımından işbirliği yapmayan ülkeler listesine alındı. Romanya hükümeti çıkardığı acil kararnameyle, bu listede yer alan ülkelere yapılan ödemelerin, kurumlar vergisi açısından gider olarak indiriminin reddedilmesi şeklinde değişiklik yaptı.

18 Aralık’ta kabul edilen değişiklik, yılbaşından itibaren yürürlükte. Romanya kamuoyu bu tuhaf değişiklikten, hukuk sitelerinde çıkan analizlerle haberdar oldu. ”Türkiye, ticari anlamda istenmeyen ülke mi oldu?” başlığıyla gelişmeyi yorumlayan avukat Daniel Udrescu, 296/2000 sayılı değişiklik ile Türkiye’den mal ithal eden Romanya’da kayıtlı türm girişimcilerin ilaveten yüzde 16 vergi ödemekle karşı karşıya kalacakları uyarısında bulundu.

Romanya Haber’in konuştuğu mali müşavir Ştefan Tancu, yeni uygulamayı bir örnekle şöyle anlattı: ”Bir girişimci Türkiye’den 2 leye bir kilo zeytin satın alıp 5 leye satarsa, vergisini toplam 5 ley üzerinden ödeyecek. Eski uygulamada 2 ley üzerinden yüzde 16 vergi ödemekteydi.” Yeni düzenlemede genel ifade kullanıldığını belirten Tancu, ”Muğlaklık giderilerek ticari malların bu vergilendirmeden hariç tutulması sağlanabilir.” tahmininde bulunuyor.

TÜRK MALLARININ REKABET GÜCÜ ZAYIFLAR

Yeni uygulamadan haberdar olan Romanya’daki Türk girişimcileri endişe sardı. Düzenlemeyle Türk mallarının Romanya’daki rekabet gücünü zayıflayacağına dikkat çeken Türk işadamı Hilmi Göz, yaptığı sosyal medya paylaşımında ”İnşallah karar değiştirilir, zira şimdiden birçok esnafımızda panik başladı.’’ değerlendirmesinde bulundu.

AB LİSTESİNİ TEK UYGULAYAN ÜLKE

Romanya Haber’e konuşan bir Türk işadamı, Avrupa Komisyonu’nun listesini ölçü alıp vergi düzenlemesi yapan tek ülkenin Romanya olduğuna vurgu yaptı. İşadamı görüşlerini şöyle dile getirdi: ”Örneğin, AB üyesi Bulgaristan veya Yunanistan’da bu uygulama yok. Mallarımızı bir başka AB ülkesi üzerinden dolambaçlı olarak Romanya’ya getirmek zorunda kalacağız. Bu da yorucu olacak.’’

Türk iş dünyasının yanında Türkiye ile ticareti olan Romen firmalarını da endişelendiren yeni düzenlemeyle ilgili, Türk İşadamları Derneği bilgilendirme semineri düzenledi. Dernek tarafından yapılan açıklamada, durumun düzeltilmesi için Romen makamlarıyla görüşüldüğü kaydedildi.

LİSTE ŞUBATTA GÜNCELLENECEK

Avrupa Komisyonu tarafından altı ayda bir güncellenen listenin son hali şubat ayında açıklanacak.

Uluslararası standartlara uymadığı için AB ile işbirliği dışına çıkarılmış ülkeler listesi, 7 Ekim 2020 tarihli ve C 7-331 sayılı AB Resmi Gazetesi’nde (Jurnalul Oficial al UE – C nr. 331 din 07 Octombrie 2020) yayımlandı.

Liste iki grup ülkeden oluşuyor. Türkiye, vergi politikaları konusunda reform sözü veren ikinci grupta yer alıyor.

Ek I:

Amerika Samoası
Anguilla
Barbados
Fiji
Guam
Palau
Panama
Samoa
Trinidad Tobago
Amerikan Virgin Adaları
Vanuatu
Seychel Adaları


Ek II:

Türkiye
Maldivler
Ürdün
Namibya
Tayland
Saint Lucia
Australia
Fas