Romanya Başbakanı: Erdoğan’ın Macron’a yönelik sözleri kabul edilemez

Romanya Başbakanı Ludovic Orban, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u hedef alan sözlerini ‘kabul edilemez’ olarak değerlendirdi.

Resmi ziyaret için Paris’te bulunan Romanya Başbakanı, Fransız mevkidaşı Jean Costex ile bir araya geldi. İkili görüşme sonrasındaki ortak basın açıklamasında konuşan Romanya Başbakanı Ludovic Orban, ”Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un maruz kaldığı gibi, kişilerin şahsiyetlerini hedef alan sözler bizim gözümüzde kabul edilemez şeylerdir. Ortaklar ve müttefikler arasında karşılıklı saygı esastır ve yaklaşım farklılıkları veya kriz anları yapıcı diyalog ve karşılıklı saygı yoluyla aşılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Fransa Başbakanı Jean Castex, konuk başkakanın gösterdiği dayanışma ve desteğe teşekkür etti.

ERDOĞAN MACRON POLEMİĞİNİN ARKA PLANI

Libya, Doğu Akdeniz ve Dağlık Karabağ konularında bir süredir karşı karşıya gelen iki lider arasında gerilim, Fransız Cumhurbaşkanı’nın ‘İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele’ açıklamasının ardından zirve noktasına ulaştı.

Macron, Paris’te tarih öğretmeni Samuel Patty’nın sınıfta Hz. Muhammed karikatürü gösterdikten sonra Çeçen asıllı bir kişi tarafından cadde ortasında boğazı kesilerek öldürülmesinin ardından İslam’ın bütün dünyada kriz yaşayan bir din olduğunu ileri sürerek, “İslamcı ayrılıkçılıkla” mücadele etmeleri gerektiğini söylemişti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı yasa tasarısına tepki gösterirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Macron’un sözlerini provokasyon olarak değerlendirmiş ve “Kendisinden artık sömürge valisi gibi davranmak yerine, sorumlu bir devlet adamı gibi hareket etmesini bekliyoruz. Fransız Devlet Başkanı olarak ‘İslam’ın yapılandırılması’ndan bahsetmesi hadsizliktir, edepsizliktir.” karşılığını vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cumartesi günkü konuşmasında ise, Macron için “Bu bir vaka. Hakikatten kontrolden geçmesi lazım” ifadelerini kullanmış, bunun üzerine Fransa, Ankara büyükelçisişi istişareler için geri çağırmıştı.