Ünlü tarihçi Prof. Dr. Mustafa Ali Mehmet, bu dünyadan göçtü

Romanya’daki soydaşların önde gelen fikir adamlarından tarih ve Türkoloji uzmanı Mustafa Ali Mehmet, bugün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Bugün Bulgaristan sınırları içinde kalan Güney Dobruca’nın Pazarcık sancağında 1924 yılında dünyaya gelen Prof. Mehmet, Türk tarih ve kültürünün Romanya’da tanıtılmasında önemli çalışmalara imza atmıştı. 96 yıllık ömrüne birçok eser ve sayısız bilimsel çalışmalar sığdıran Mehmet, Türkçe ve tarih üzerine çalışmaların yanında, Kuranı Kerim mealinin Romenceye çevirisini de gerçekleştirmişti.

Ünlü tarihçi Mustafa Mehmet’in Romanya’da yetişen soydaş gençler için halk dilinde yazdığı Türk Tarihinden Sayfalar (İstoria Turcilor) adlı eser, komünist dönemde Çavuşesku’nun adının geçmediği nadir kitaplardan biri.

Ünlü bilim insanı Mehmet, 2006 yılında Türk Dünyasına Hizmet Ödülü’nü 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in elinden almıştı.

Türkoloji dünyasını hüzne boğan Mehmet’in cenazesi, salı günü öğleyin Bükreş Şehitliği’nde kılınacak namazdan sonra defnedilecek.