Açık alanda maske zorunluluğu 16 vilayette başladı

Romanya’da artan vakaların önüne geçebilmek için getirilen açık alanda maske takma zorunluluğu 16 vilayette bugün başladı.

İnsan hareketliliğinin çok olduğu, pazar yeri, toplu taşıma durakları, ibadethane bahçeleri gibi açık mekanlarda maske takmanın zorunlu olduğu iller arasında başkent Bükreş bulunmuyor.

Arad, Satu Mare, Botoşani, İaşi, Braşov, Valcea, Argeş, Prahova, Dambovita, Giurgiu, Teleorman, Buzau, Vrancea, Galati ve Köstence illerindeki yerel otoriteler, maske zorunluluğu uygulanacak yerleri tek tek belirledi.

Mevsimsel yoğunluğun yaşandığı Köstence’de sahillerde saat 18.00 ile 24.00 arasında maskesiz dolaşmak yasaklandı. Sosyal mesafenin korunması için uyarılar sıklaştırıldı. Sahil bölgesindeki kafeteryaların çalışma saatlerinde sınırlamaya gidilmedi.

10 GÜNDÜR VAKA SAYISI 1000’İN ÜZERİNDE

Öte yandan, günlük vaka sayısında istenen düşüş bir türlü sağlanamıyor. Son 24 saat içinde 23 bin 451 kişiye yapılan test sonucunda, 1225 kişide koronavirüse rastlandı. Son 24 saat içinde 36 covid-19 hastası hayatını kaybetti. Ülke genelinde yoğun bakımda yatan hasta sayısı 401.

GÜNLÜK VAKA SAYISINDA BÜKREŞ BİRİNCİ

Son 24 saat içinde en çok vaka görülen il başkent Bükreş oldu. Önceki gün 223 vaka görülen başkent Bükreş’te bugün 118 kişide koronavirüse rastlandı. Şimdiye kadar tespit edilen toplam vaka sayısı 6005’e ulaşan Bükreş’i 103 vaka ile Prahova takip ediyor.