İtalya, Romanya ve Bulgaristan’dan gelenlere karantina şartı koydu

İtalya Sağlık Bakanlığı, AB üyesi Romanya ve Bulgaristan’dan gelenlere yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 14 günlük karantina uygulanacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın son 14 gün içinde Avrupa Birliği (AB) üyesi Romanya ve Bulgaristan’dan ülkeye gelenlere yönelik 14 günlük karantina gerektiren yeni kararnameyi imzaladığı belirtildi.

İtalyan basınında yer alan haberlerde, başkent Roma’nın içinde bulunduğu Lazio Bölgesi’nde Romanya’dan gelen 2 hasta bakıcıda covid-19’a rastlandığı bildirildi. Ülkede son bir haftadır 250’nin üzerinde seyretmeye başlayan günlük vaka artışına, dışarıdan gelenlerin de etkisi olduğu ifade ediliyor.

İtalya, halihazırda AB ve Schengen Bölgesi dışındaki ülkelerden gelenlerden, İtalya’ya girişlerinde kendilerinden 14 günlük karantina uygulamasını istiyor.

Öte yandan, koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya’da ölü sayısı 5 artarak 35 bin 97 oldu. Ülke genelinde son 24 saatte 252 yeni vaka kaydedildi.