Yunanistan: Turistler gelmeden önce form dolduracak

Yunanistan, ülkesine gelmek isteyen turistlerden, seyahate en geç iki gün kala online form doldurmasını talep ediyor.

1 Temmuz’dan itibaren adalardaki havaalanlarını da uçuşlara açacak olan Yunanistan, yurt dışında tatil yapmak isteyen Romanya vatandaşlarının ilk tercihi oldu. Türkiye’den dönüşte ev karantinası zorunluluğunun olması, Romen vatandaşları için Yunanistan alternatifini öne çıkarıyor.

Yunanistan’da tatile niyet edenlerin, en geç 48 saat kala, Yunan resmi sitesine girerek form doldurması gerekiyor. Formda kişisel bilgilerin yanı sıra, gideceği yeri, konaklama adresini, bu seyahat sırasında hangi ülkelerden transit geçeceğini, son 14 gün içinde yurt dışına seyahati olup olmadığını beyan etmek gerekiyor. Form tamamlanınca kullanıcıya bir kare kod (QR) veriliyor.

Yunan otoriteleri, beyan edilen bilgilere göre, sınır kapısında test yapıp yapmayacağına karar veriyor. Yunan sınırında test yapan turistin, 24 saat beyan ettiği adreste kalması gerekiyor.

Sitede kara, hava ve denizyoluyla gelişlerde uygulanacak prosedürler detaylıca anlatılıyor. Tüm adalar erişime açılırken, hava yolu ulaşımı henüz tüm adaları kapsamıyor.

Tüm ülkelerde olduğu gibi, Yunanistan’da da yeni tip koronavirüs vaka sayısında belirgin artış söz konusu.

İspanya, Türkiye, Belçika, Polonya, Sırbistan ve Arnavutluk’tan Romanya’ya dönenlerin, 14 gün ev karantinasında kalma zorunluluğu en iki hafta daha sürecek.