2020 Şampiyonlar Ligi finali Lizbon’da oynanacak

2020 Şampiyonlar Ligi’nin, sezonu 8’li final formatıyla 12-23 Ağustos tarihlerinde oynanacak maçlarla Lizbon’da tamamlanmasına karar verildi.

Bu konudaki karar, UEFA’nın resmi sitesinden duyruldu. Buna göre, 12 gün sürecek ve tek maçlı eleme sisteminin uygulanacağı turnuvada, 12-15 Ağustos tarihlerinde çeyrek final, 18-19 Ağustos’ta yarı final ve 23 Ağustos’ta da final maçı oynanacak.

Başkent Lizbon’da maçlara ev sahipliği yapacak iki stat bulunuyor. “Devler Ligi” karşılaşmaları, Benfica’nın 65 bin kişilik Luz Stadı ile Sporting Lizbon’un 50 bin kişilik Jose Alvalade Stadı’nda yapılacak.

TÜRKİYE, SEYİRCİSİZ DİYE İSTEMEDİ

UEFA’nın finali Lizbon’a alınmasında, Türkiye Futbol Federasyonu’nun, seyircisiz oynanacak maçın turizme katkısı olmayacağı yönündeki isteksizliği etkili oldu. Ankara, ev sahipliği hakkının seneye devredilmesini istedi. Teklif, UEFA yönetimince kabul gördü.

AVRUPA LİGİ FİNALİ KÖLN’DE

Bugün alınan karar uyarınca, 2020 Avrupa Ligi’nde de kalan maçlar yine tek maçlık eleme usulü oynanacak. Tüm maçlara Almanya’nın Köln şehri ev sahipliği yapacak. Son 16’ya kalan takımlar 5-6 Ağustos’tan itibaren karşılaşmaya başlayacak, 10 Ağustos’ta final maçı oynanacak.

Her iki ligin şampiyonlarının karşılaşacağı büyük final ise, 24 Eylül’de Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de oynanacak.

Müsabakaların seyircisiz oynanması bir hayli zor gözükse dahi UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, temmuz ortasında bu konu ile açıklama yapılacağını belirtti.

2021 PROGRAMINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Gelecek yıl düzenlenecek Avrupa Şampiyonası programında değişikliğe gidilmedi. 12 ev sahibi ve maç fikstürü yeniden onaylandı. 11 Haziranda başlayacak olan EURO 2021 tam bir ay sonra 11 Temmuz 2021’de son bulacak.

FATİH ÖZDEMİR, BÜKREŞ