Zaferin 20. yılında Hakan Şükür sansürü

Galatasaray, 17 Mayıs 2000 tarihinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki finalde Arsenal’e karşı kazanılan UEFA Kupası’nın 20. yıl dönümünü kutluyor.

Sarı-Kırmızılı ekibin, final maçında İngiltere’nin Arsenal takımını penaltı atışları sonucunda mağlup ederek UEFA Kupası’nı kazanan ilk Türk takımı olmasının üzerinden 20 yıl geçti. Daha önceki yıllarda farklı etkinliklerle kutlanan UEFA Kupası zaferi için bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle organizasyon düzenlenemedi. Ancak Galatasaray Kulübü, sosyal medya hesaplarında yayımladığı video ve fotoğraflarla Türk futbolunun kulüpler düzeyindeki en büyük başarısının mutluluğunu bir kez daha taraftarıyla paylaştı. Bu video ve fotoğraflarda Hakan Şükür’e hiç yer verilmemesi dikkat çekti.

AMAN, HAKAN ŞÜKÜR GÖRÜNMESİN!

Kulübün resmi hesabından yayımlanan klipte, “17 Mayıs 2000 tarihinde bir Türk takımı, milyonların hayallerini gerçeğe dönüştürmek için sahaya çıktı. Avrupa’da hiç kimse kupanın Türkiye’ye gelebileceğine inanmıyordu. Ancak Türkiye’de kimileri için tek ihtimal vardı. Kupanın üzerine adını yazdıran takım Galatasaray.” ifadeleri kullanıldı. Görüntülerde Hakan Şükür hiç yer almadı.

Galatasaray’ın hiçbir paylaşımında, Hakan Şükür gözükeceği için, toplu görsellere yer vermemesi de dikkat çekti. Sarı-Kırmızılı kulüp, Hakan Şükür ile Arif Erdem’i, aidatlarını yatırmadıkları gerekçesiyle Mart 2017’de üyelikten çıkarmıştı.

HAKAN ŞÜKÜR: BİR GÜN ANLATACAĞIM

Hakan Şükür sansüre tepkisini, Türkiye’de yasaklı olan Twitter hesabından yaptığı paylaşımla gösterdi. Şükür, UEFA Kupası ile çekilmiş fotoğraflar eşliğinde şunları yazdı: “Birgün gelecek, büyük gururla aldığımız bu kupanın gerçek hikayesini ve hangi şartlarda kazanıldığını mutlaka anlatacağım. Kupaya uzanan yolda en çok golü atanın fotoğrafını koyamayan, ismini anamayan korkaklara gelsin. Tarih bir kere yazıldı ve onu da biz yazdık. #17Mayıs”