Vaslui’de 400 euro ceza kesilen adam kendini astı

Vaslui’de, sokağa çıkma yasağı nedeniyle beyanname doldurmadan dışarı çıkan vatandaş, kesilen 2 bin ley ceza sonrasında kendini asarak intihar etti.

Acı olay, şehrin kenar mahallesi Gura Bustei’den bir vatandaşın polisi aramasıyla ortaya çıktı. Adevarul gazetesinde yer alan habere göre, ilkyardım ekipleri bildirilen adrese gitti. Evin bahçesinde ipe asılı halde bulunan adam, tüm müdahalelere rağmen hayata döndürülemedi.

Beraber yaşadıklarını beyan eden kardeşinin anlatımına göre, 51 yaşındaki adam, sokağa çıkma yasağını ihlal nedeniyle kesilen ceza üzerine bunalıma girdi. Kardeşi, o akşamı şu sözlerle anlatt: ”Bir türlü uyuyamıyordu, rahatlamak için dışarı çıktı. Dönmeyice bahçeye çıktım. Bu manzarayla karşılaştım.’’

POLİS İLKİNDE UYARMIŞ

Acı olay üzerine Vaslui polisi açıklama yaptı. Söz konusu adamın, ilk kez 18 Nisan’da sokakta beyannamesiz yakalandığını kaydeden polis sözcüsü Loredana Stavar, ”O zaman sadece uyarı ile yetindik. İki gün sonra yine beyanname doldurmadan dışarı çıkmış. Meslektaşlarım kuralı uygulamış.’’ ifadelerini kullandı.

Romanya’nın doğu ucundaki Vaslui, işsizliğin en yüksek olduğu, ülkenin en fakir ili konumunda. Acı olaya konu olan kardeşlerin, derme çatma bir evde zorluklar içinde beraber yaşadıkları kaydedildi. Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Romanya’da 16 Mart’tan bu yana olağanüstü hal kuralları geçerli.