Romanya’da sağlık çalışanları alarm veriyor

Romanya’da covid-19 salgınıyla mücadelede yoğunlaşan hastane trafiğinin üstüne, bir de koruyucu ekipman eksikliği başgösterince sağlık çalışanları kazan kaldırdı. Birçok ilde istifa ve ücretsiz izin talepleri ardı ardına geldi. Yetkililer sağlık personelini motive etmek için formül arayışına girdi.

Radio France İntarnational’da yayınlanan son istatistiğe göre, ülke genelinde 500’e yakın sağlık çalışanı koronavirüsten enfekte oldu. Bunlardan az 100’ünün doktor olduğu biliniyor. Başkent Bükreş’te 19’u doktor olmak üzere, 60 sağlık çalışanı enfekte oldu. Başkentte covid-19’la mücadeleye tahsis edilen Matei Balş Hastanesi’nde 35, Victor Babeş’te ise 25 sağlık çalışanı covid-19 virüsü kaptı. Arad, Braşov, Hunedoara ve Botoşani’deki hastaneler, salgından en çok etkilenenler arasında yer alıyor.

Romanya’da pazar günü itibarıyla teyid edilen 3864 vakanın 1215’i Suceava’da görüldü. Vaka sayısı şehir hastanesinin kapasitesinin hayli üstünde.

SUCEAVA’DA 200 SAĞLIK ÇALIŞANI ENFEKTE

Sağlık çalışanları arasında en büyük sorun ülkenin kuzeydoğusundaki Suceava’da yaşanıyor. Ülkedeki vakaların neredeyse üçte birinin görüldüğü ilde, covid-19 hastalarının tedavi edildiği hastanenin başhekimi ve yöneticisi istifa etti. Hastane yönetimi askere devredildi. Karantina uygulanan ilde bir haftadır istisnalar dışında giriş çıkışlar yasak.

Suceava’daki hastane çalışanlarının temel şikayeti koruyucu ekipman eksikliği. Nitekim, 45’i doktor, en az 200 hastane personeli koronavirüs kaptı. Personelin bir kısmı evinde tedavi oluyor. Buna rağmen personel yokluğundan, evindeki çalışanın işe çağrıldığı oluyor.

Sağlık Bakanı Nelu Tataru, kadro eksiği ve gerekli stratejinin oluşturulamaması nedeniyle, Suceava’daki durumun kontrolden çıktığını itiraf etti. Personelin motivesi için, covid-19 salgınının tedavisinde görev alan sağlık çalışanlarına 500 euro prim verileceğini söyledi.

Suceava Belediye Başkanı İon Lungu, istifa eden bazı personelin ikna edilerek dilekçelerini geri aldığını duyurdu. Lungu, ekipman takviyesiyle gidişatın normale döneceğini umuyor.

YAZARLARDAN MORAL DESTEĞİ

Radyo programcısı Moise Guran, yazdığı makaleyle sağlık çalışanlarına moral verdi. Suceava’da ailesine hastalık bulaştırma riskini almak istemeyen personele kalacak yer sağlanacağını hatırlatan Guran, ‘’Evet, onlar da insan, bazılarının evinde yaşlılar var. Hastalığı kaçınılmaz olarak onlara bulaştıracaklarını, meslekleri gereği bizden daha iyi biliyorlar. Bu bir film ya da belgesel değil, hayır, içinde bulunduğumuz durum acı bir gerçek.” ifadelerini kullanıyor.

Digi 24 yazarı Lucian Mandruta, AB standartlarında bir yaşamın, bahane üretip ortadan kaybolarak yakalanamayacağının altını çiziyor. Sağlık personeline iki seçenek sunan Mandruta, ‘’Başkalarına yardım ederek mi kurtulmak istiyorlar, yoksa bir köşeye saklanarak mı?’’ diye soruyor.

Mandruta yazısını şöyle bitiriyor: ”Eğer her şeyin Batı’daki gibi tıkır tıkır işlediği bir ülkede yaşamak istiyorsanız, o zaman o ülkelerdeki ahlaki değerleri de gözetmelisiniz. Bu değerlerden iki tanesi, cesaret ve diğergamlıktır.”