Orban hükümetinden Covid 19 önlemlerinden etkilenen firmalara destek paketi

Romanya hükümeti, covid-19 salgınına önlem amacıyla faaliyetlerine ara veren ve ticari kayıp yaşayan firmalara sağlayacağı desteği açıkladı. Buna göre, Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için yatırım ve işletme sermayesi kredilerini garanti altına alma üst sınırı 5 milyar ley artırıldı. Bu rakam gerekirse 5 milyar ley daha artırılabilecek, hatta gerekirse faiz tamamen sübvanse edilecek. KOBİ’lerin alacakları kredilerin yüzde 90’a kadar olan faizleri devlet tarafından ödenecek.

Korona riski nedeniyle ev izolasyonunda bulunan Başbakan Ludovic Orban’ın online olarak katıldığı toplantı 7 saat sürdü. alınan kararları Başkana Orban, Vila Lac adlı konuttan yine video konferans yoluyla duyurdu. Açıklanan destek paketinde yeralan başlıca maddeler şunlar:

*Annelik ya da hamilelik izni kullanan çalışanlar için devlet bütçesinden firmalara ödenmesi gereken ve şimdiye kadar ödemesi yapılmamış borçlar kapatılarak söz konusu firmalar rahatlatılacak.

*Bu süre içinde evine gönderilen çalışanların (şomaj tehnic) işsizlik parası devlet tarafından ödenecek. Açıklanan faaliyet gruplarındaki firmalara devletin ödeyeceği rakam, çalışanın brüt maaşının yüzde 75’ini geçemeyecek.

*Duyrulan kategorilere girmeyen şirketler, cirolarının yüzde 25 oranında düştüğünü belgeleyerek, aynı destek için başvuru yapabilecek.

*Devlet borçlu olup şimdiye dek ödemediği KDV iadelerini hemen yapacak.

*KOBİ’lere sağlanan krediler için garanti bütçesi 5 milyar ley artırıldı. Böylece şirketlerin yeni kredi alması sağlanacak, faiz devlet tarafından karşılanacak.

*1 milyon leye kadar kredi alanların faizinin yüzde 90’ı, 1 milyon ley üzeri alınan krediye yansıyacak faizin yüzde 80’i devlet tarafından karşılanacak.

*Sağlık Bakanlığı bütçesine 42 milyon ley ilave edilecek.

*İçişleri Bakanlığı bütçesine 100 milyon ley ilave yapılacak.

*Devlet şirketi ilaç üretim firması Unifarm’a sermaye yatırımı yapıldı.