Genç aktivistler, mülteciler için bir kez daha yollara düşecek

İngitere’de bir grup genç aktivist, mültecilerin problemlerine dair farkındalık oluşturmak için yürüyecekler. Yürüyüş sonunda gönüllüler 50 bin euro bağış toplamayı umuyor.

Farklı milletlerden 10 kadar genç aktivist, geçen yıl düzenledikleri yürüyüşün ikincisini önümüzdeki günlerde gerçekleştirecek. Aktivistler bu kez yürüyüşü Londra’dan başlatacak. 15 Şubat öğle saatlerinde gençler, saat farkının referans noktası sayılan Greenwich’ten yola çıkacak.

Grup liderinin Romanya Haber’e verdiği bilgiye göre, yolculuğun Belçika’ya kadar olan bölümü araçla kat edilecek. 50 kilometrelik yürüyüşün en ağır bölümü pazar sabahı Belçika’dan başlayacak. Güzergah üzerinde yer alan Lüksemburg’da verilecek molada, aktivistler bir grup mülteci ile buluşacak.

Ardından yola devam edecek olan gençler, Almanya sınırındaki bir köyden geçerek sınırın öbür tarafındaki Fransa’ya bağlı köyde yürüyüşü sonlandıracak. Gönüllüler yürüyüş boyunca sosyal mecralardan canlı yayın yapacak.

Gönüllüler, bu aktiviteyle hayırseverleri mülteciler için bağış yapmaya davet ediyor. Toplanan bağışlar, Time to Help’in organizasyonu ile mültecilere ulaştırılacak.

Aktivistler bu yürüyüş vesilesiyle, göç yolunda uzun ve meşakkatli yolculuklar yapan mültecilerle empati kurmak, toplumda duyarlılık oluşturmak amacı güdüyor. Geçen yılki etkinlikte toplanan 40 bin euroyu aşkın bağış, mülteci ailelere ulaştırılmıştı.