Avustralya yanıyor: Belçika’nın 2 katı alan kül, 480 milyon hayvan telef oldu

Avustralya genelinde 3 aydır süren yangınlarda Belçika’nın 2 katı büyüklüğünde alan yandı, 480 milyon hayvan telef oldu.

Zaman Avustralya‘nın haberine göre, eylül ayında başlayan yangınlar bir türlü söndürülemiyor. Ülke genelinde çıkan 200’den fazla yangında, alevlerin yüksekliği 40 metreye kadar yükseldi. Geçen süre içinde 3’ü itfaiye eri, 26 vatandaş hayatını kaybetti.

Hesaplamalara göre, Belçika’nın yüzölçümünün iki katı büyüklüğünde alan yandı. Yangınlarda 1500’den fazla ev ve işyeri kullanılamaz hale gelirken, 480 milyon kanguru ve koala telef oldu. Yetkililer, Yeni Güney Galler bölgesindeki koalaların üçte birinin yok olduğunu açıkladı.

Aylardır kontrol alınamayan yangınlarda, 500 milyona yakın kanguru ve koala telef oldu.
EN BÜYÜK MAĞDURİYET GÜNEYDE

Yangınlardan en çok güneydeki Victoria eyaleti etkilendi. Eyalet Başbakanı Scott Marrison, ağır hasarlı 6 bölge ve tatil köyünündeki durumu ‘felaket’ olarak ifade etti.

Avustralya’da etkisini sürdüren orman yangınları nedeniyle Yeni Zelanda’nın kuzeyindeki Auckland kentinde gökyüzünün renginin turuncuya döndüğü görüldü.

Galaxy Vakfı, mağdurlar için yardım kampanyası başlattı.
YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI

Öte yandan ülkede insani yardımlarıyla tanınan Galaxy Vakfı, yangın felaketinde mağdur olan aileler için yardım kampanyası başlattı. Kampanyaya, Amity Eğitim Kurumları, Australian Relief Organisation (ARO), Advocates for Dignity (AFD), Affinity Intercultural Foundation ve diğer kardeş kuruluşlar destek veriyor.

Üç aydır önü alınamayan yangınlara, ülkede hüküm süren aşırı sıcakların neden olduğu belirtiliyor. Kuraklık ve hızı artan rüzgar alevleri tetikliyor. Yangınları söndürmek için 3 bin asker görev yapıyor.