Adina Valean, Avrupa Parlamentosu ulaştırma komisyonuna kabul edildi

Avrupa Parlamentosu (AP), Fransa ve Romanya’nın AB Komisyonu üye adaylarına onay verirken, Macaristan’ın adayından ilave açıklama talep etti.

AB Komisyonu Başkanlığı görevini 1 Aralık’ta devralması beklenen Ursula von der Leyen’in kabinesinde, ulaştırma dosyasına aday gösterilen Romanyalı AB parlamenteri Adina-Ioana Valean, iç pazar, sanayi, savunma ve teknoloji konularını üstlenmeye aday gösterilen Fransız Thierry Breton ve genişleme dosyasına aday gösterilen Macar Oliver Varhelyi, ilgili AP komitelerinde 3 saatlik değerlendirme oturumlarına katıldı.

Adayların sorular karşısında terlediği komitede, toplantı sonunda oylama yapıldı. Fransız parlamenter Breton ve Romanyalı Valean, onay almayı başardı, ancak Macar Varhelyi’nin Komisyon üyeliği ise onaylanmadı.

AP Dış İlişkiler Komitesi milletvekilleri, Macaristan’ın AB Daimi Temsilcisi olan Varhelyi’ye ilave yazılı sorular göndereceklerini ve kararlarını yanıtların ardından vereceklerini duyurdu.

Böylece AP, Macaristan’ın yeni Komisyon için gösterdiği ilk adayını reddetmesinin ardından, Budapeşte yönetiminin ikinci adayı Varhelyi’ye de yeşil ışık yakmamış oldu.

AB anlaşmaları uyarınca 5 yıllık süresi dolan Jean-Claude Juncker başkanlığındaki AB Komisyonunun görevi 1 Kasım’da, seçilen AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e devretmesi gerekiyordu.

YENİ YÖNETİM GECİKMELİ BAŞLIYOR

Ancak Macaristan, Fransa ve Romanya’nın Komisyon adaylarının AP’den onay alamaması ve İngiltere’nin ülkedeki erken genel seçimleri gerekçe göstererek yeni yönetim için aday göstermemesi süreci geciktirdi.

Bu durumda, Von der Leyen takımının en erken 1 Aralık’ta göreve başlayabileceği değerlendiriliyor.

Mevcut Komisyon ise 1 Kasım’dan itibaren “geçici yönetim” olarak görevini sürdürmeye devam ediyor.