Türk polisine yurt dışındaki Gülencileri gammazlayan gurbetçiye suç duyurusu

Türkiye’de verdiği ifadede, İsviçre’de ikamet eden Hizmet hareketi müntesiplerini tek tek sayan gurbetçi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İsviçre’de yaşayan hizmet gönüllüleri, kendileriyle hayır faaliyetlerinde yıllarca beraber olan bir çiftin, 2017 yılında İzmir Emniyet Müdürlüğüne verdiği ifade tutanaklarına ulaştı. Kendi iradeleriyle polise giden çiftin, İsviçre’de Hizmet hareketi aracılığıyla tanıdıkları tüm kişilerle ilgili doğru-yanlış not ettikleri bilgileri Türk makamlarına verdikleri ortaya çıktı.

TR724’te yer alan habere göre, hiçbir hukuk sisteminde suç sayılamayacak, ‘sohbet etmek, sohbete çağırmak, maddi yardım talep etmek’ gibi faaliyetlerin yanında gerçekle alakası olmayan ‘terörist organizasyona üye olmak, Afrika kuryesi olmak’ gibi ifadelerin yer aldığı tutanaklar İsviçre yargısına taşındı.

BELGELER SAVCILIĞA TESLİM EDİLDİ

İsviçre yasalarına göre, İsviçre oturumu veya vatandaşı olanların zararına yabancı bir devlete bilgi vermek (casusluk) suç sayılıyor. Bu suçu işleyenler üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor. Fişleme notlarıyla AKP rejimine hedef yapılan Hizmet gönüllüleri, ‘onur kırıcı davranış ve iftira suçlarına maruz bırakıldıkları’ gerekçesiyle İsviçre Federal Savcısı’na başvuru yaptı. Ekleriyle 300’ü aşkın sayfadan oluşan fişleme ve tutanakları Savcılığa teslim eden Hizmet gönüllüleri,  tazminat talebinde de bulundu.

Gülen Hareketine mensup olmanın suç olmadığını belirten mağdurların Avukatı Duy-Lam Nguyen, müvekkillerinin Türkiye’de haklarını savunamayacağınq vurgu yaptı. Müvekkillerinin terörist olmadığını vurgulayan Avukat Duy-Lam Nguyen, sözkonusu çiftin neden ‘casusluk faaliyetinde’ bulunmuş olabileceğine yönelik soruya, ‘Rejime kendilerini ispat etmek için olabilir’ cevabını verdi.