Caracal’daki vahşi cinayet Romanya’da infiale neden oldu

Romanya’nın Caracal şehrinde 15 yaşındaki bir kızın 112’yi üç kez arayıp kaçırıldığını bildirmesine ragmen, vahşice öldürülmüş olduğunun ortaya çıkması ülkeyi ayağa kaldırdı. Geç müdahaleyle suçlanan polis teşkilatının başı ve il valisi görevden alındı. Zanlının, 4 ay önce kaybolan bir başka kızı öldürdüğünü itiraf etmesi öfkeyi katladı.

Akıllara durgunluk veren cinayet, ülkenin güneybatı bölgesindeki Olt vilayetinde yaşandı. Çarşamba sabahı Caracal şehrinden 7 kilometre ötede ikamet ettiği Dobrosloveni köyüne gitmek isteyen Alexandra Maceşeanu, otostop çekerek bir otomobile bindi. O saatten sonra 15 yaşındaki kızdan haber alınamadı. Caracal halkı alarma geçti. Sosyal ağlarda kayıp kızın fotoğrafları dolaşıma sokuldu.

GECE KOMŞU, SABAH KURBAN İHBAR ETMİŞ!

Antena 1’de yer alan iddiaya göre, cinayetin işlendiği varsayılan evin komşusu, çarşamba gecesi iki kez polise ‘şüpheli durum’ ihbarında bulundu.

Perşembe sabahı, Alexandra’nın ailesi polise kızlarının kaybolduğunu bildirdi. Aynı gün saat 11 civarında Alexandra, tutulduğu evden 112’yi üç kez arayarak ihbarda bulundu. Toplam 4 dakika 37 saniye süren konuşmalarda, 15 yaşındaki kız, başına gelenleri anlattı, tutulduğu evi tarif etti ve yardım istedi. Alexandra’nın üçüncü konuşması, ‘Geliyor, geliyor.’’ ifadeleriyle kesildi. Alexandra’nın bu aramaları cinayet zanlısının telefonundan yaptığı kaydediliyor.

12 SAATTE 3 YANLIŞ ADRES

İhbarlar üzerine savcılık devreye girdi. Arama yapılacak adres için, Telekomünikasyon İletişim Kurumu’nun (STS) üç ihtimali tespit etmesi 12 saati buldu. Bu konumlar için arama kararı çıkarıldı. Söz konusu adreslere akşam saatlerinde yapılan baskınlarda bir ipucuna rastlanmadı.

Araç tamirciliğiyle uğraşan 66 yaşındaki Gheorghe Dinca, ilk başta reddettiği vahşeti, pazar günkü sorgusunda detaylarıyla anlatarak itiraf etti.
19 SAAT SONRA ARAMA YAPILDI

Bunun üzerine şehirdeki güvenlik kameralarından iz sürüldü. Gece yarısı Alexandra’nın Caracal’da bindiği otomobil tespit edildi. Araç sahibinin evine kolluk kuvvetleri yönlendirildi. Arama kararı çıkarıldı. Eve ulaşan polis, hiçbir olağandışılık görmediği evin etrafında legal arama saatini bekledi.

Antena 1’e konuşan bir kolluk görevlisi, cuma sabahı saat 06’da harekete geçtiklerinde, zanlıyı bahçede uyanık halde bulduklarını söyledi. Hemen kelepçelenen 66 yaşındaki Gheorghe Dinca’nın evinde yapılan aramada, bir kadına ait olduğu düşünülen kemikler ve takılar bulundu. Bir bidon içinde asit olduğu tespit edildi. Savcılıkta verdiği ifadede Dinca, suçunu itiraf etti. 66 yaşındaki adamın, nisan ayında yine aynı şehirde şüpheli bir şekilde kaybolan 18 yaşındaki lise öğrencisi Luiza Melencu’yu da öldürdüğünü kabul ettiği belirtiliyor.

Bükreş’teki eylemlerde, ‘Romanya öldürüldü”, ”Alo 112, ben Romanya, kurtar beni” pankartları taşındı.
VATANDAŞ İSYAN ETTİ

Tüyleri diken diken eden olay Romanya kamuoyunu isyan ettirdi. Başkent Bükreş’te cumartesi günü sokağa çıkan binlerce kişi soruşturmayı yürüten ekipleri yetersiz kalmakla suçlarken, hükümeti istifaya davet etti. İçişleri Bakanlığı önünde gerçekleşen eylemde vatandaşlar, “Yolsuzluk öldürür”, “Kanları sizin elinizde” yazılı pankartlar taşıdı. Bir grup hacker, tepki polisin internet sitesini ele geçirdi.

ÜST ÜST İSTİFALAR

Skandal, Romanya emniyetinde istifalara neden oldu. İçişleri Bakanı Nicolae Moha, Olt ili valise ve emniyet müdürünü görevden aldı. Cinayet mahalline dair yanlış bilgi veren Telekomünikasyon İletişim Kurumu başkanı İonel Vasilca, pazartesi sabahı istifasını açıkladı. Başbakan Viorica Dancila tecavüz, çocuk istismarı ve cinayet gibi suçlara daha ağır cezalar getirmek için referandumu gündeme getirdi.

ZANLININ PROFİLİ

İki kızı vahşice öldürmekle suçlanan 66 yaşındaki Gheorghe Dinca’nın yalnız yaşayan, sakin görünümlü biri olduğu ifade ediliyor. Yıllar önce bir hastanede cam ustası olarak çalışırken İtalya’ya taşınan Dinca, bir süre sonra memleketine geri dönmüş. Eşi ve çocuklarının İtalya’da ikamet ettiği öğrenilen Dinca, son dönemlerde otomobil tamirciliği yapıyordu. Tanıyanlar, Dinca’yı, ‘işinde usta, ama dağınık biri’ olarak tanımlıyor.