ROMANYA’NIN EN GÜÇLÜ SİYASİ LİDERİNE HAPİS ŞOKU

Romanya’da iktidardaki Sosyal Demokrat Parti’nin Genel Başkanı Liviu Dragnea, yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada, Yargıtay tarafından 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkumiyet kararı bugün onandı.

Romanya siyasetinin en güçlü adamı olarak kabul edilen Liviu Dragnea, iki günde iki ağır darbe aldı. Dün yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partisi yarı yarıya oy kaybederek ikinci sıraya gerileyen sosyal demokrat lider, bugün onaylanan mahkumiyet kararıyla yeni bir şok yaşadı.

Yargıtay, daha önce birkaç kez ertelediği Dragnea dosyasını bugünkü oturumda karara bağladı. Duruşmada görev alan 5 hakim, Yüksek Mahkeme’nin Dragnea’ya verdiği 3 yıl 6 aylık mahkumiyet kararını onadı. Sosyal demokrat lider, öğleden sonra kendi aracıyla başkentteki Rahova cezaevine teslim oldu.

NEYLE SUÇLANIYOR?

Parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin başkanlığını yürüten Liviu Dragnea’ya yöneltilen suçlamalar 2006-2012 dönemini kapsıyor. Mahkeme dosyasında Dragnea, Teleorman il genel meclisi başkanlığı döneminde ‘’iki partiliye devlet kurumunda hayali istihdam sağlamakla’’ suçlanıyor. Söz konusu partililerin, resmi çalışanı gözüktükleri Sosyal Hizmetler Kurumu’nun kapısından bile geçmedikleri kaydediliyor. Ünlü politikacı için savcılar, görevi kötüye kullandığı ve devleti zarar uğrattığı suçlamalarında bulunmuştu.

2016 seçimlerini ezici çoğunlukla kazanan sosyal demokrat lider Liviu Dragnea, daha önce 2 yıla mahkum olduğu oy hırsızlığı dosyası nedeniyle Başbakan olamamıştı. 3,5 yıllık sosyal demokrat-liberal koalisyonu döneminde, Dragnea’nın müdahalesiyle, 4 kez başbakan değişti. Dragnea’nın, yargıya müdahale ve yolsuzluğa af çıkarmaya odaklı girişimleri iç ve dış kamuoyundan yoğun eleştiriler aldı.

İÇERİ GİRMEYE HAZIR MISINIZ?

Dünkü oy verme işlemi sırasında bir gazeteci sosyal demokrat lider Liviu Dragnea’ya ‘Hapse girmeye hazır mısınız?’ diye sormuştu. Beklemediği bu soruya Dragnea, ‘Siz hazır mısınız? Hanımefendi, kimse hapse girmeye hazırlıklı değildir.’’ cevabını vermişti.