“KİMSE NEFES ALAMIYOR” DİYEN İŞADAMI OKAN’DAN HUKUK VE DEMOKRASİ VURGUSU

Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, Türkiye’deki ekonomik durumu değerlendirirken bu kadar yüksek faizlerle yeni yatırım düşünülemeyeceğini söyledi.

Türkiye’nin ekonomik krizle karşı karşıya geldiğini belirten Okan, “Ortam bir normalleşsin yatırımlara bakarız.” dedi. Hukuk ve demokrasi açısından ülkeye güven duyulması gerektiğini vurguladı.

İNSANLAR ‘YARIN BEN NE OLACAĞIM’ DEMEMELİ

Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Yükseköğretim Meclis Başkanlığı görevini de yürüten Bekir Okan Cumhuriyet gazatesine konuştu.

Okan, Türkiye’nin yarına güvenle bakmayı sağlaması gerektiğine işaret ederek, “İnsanların yarın ben ne olacağım dememeleri lazım. Sadece ekonomi değil, demokrasi, hukuk ve her açıdan herkesin ülkesine güvenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

KREDİLER BIÇAK GİBİ KESİLDİ

Okan, yatırım yapılmamasının sebebi ile ilgili soruya cevap verirken şu yorumu yaptı:

“Faizler yüksek, istikrarsızlık var. Kimse nefes alamıyor. Bankacılık sektörü kilitlenmiş. Kamu bankaları dışında hiçbir banka kredi vermiyor. Bıçak gibi kestiler kredileri. Ne yapsınlar şimdi yüzlerce firma konkordato ilan ediyor kimse ister mi konkordato ilan etmeyi.

Bunların yanında Türkiye’nin büyümesini istemeyen dış güçler de var. Ama Türkler girişimci. İçeriden ve dışarıdan önümüzü açsalar Türkiye’nin daha çok büyüyeceğine inanıyorum. Şimdi bir de seçim sürecine girildi. Ekonomide seçimden sonra daha iyi olacak diye inanıyorum.”