ERDOĞAN TEHDİT EDİNCE MARKETLER, PATLICAN VE BİBER SATMAMA KARARI ALDI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yüksek fiyata hesap sorarız” tehdidinde bulunduğu zincir marketler, biber ve patlıcan satmama kararı aldıklarını  açıkladı.

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre, biber ve patlıcan, artık zincir marketlerin raflarında yer almayacak. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek ile Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan da gelişmeyi doğruladı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Altunbilek, alım gücü düşük bölgelerdeki zincir marketlerde bu ürünlerin satılmayacağını açıkladı. ‘Kimse risk almak istemiyor’ diye ekledi.

‘KARAR, HER ŞUBEMİZ İÇİN GEÇERLİ’ 

Altunbilek, “Her şubemiz için bu karar geçerli değil. Alım gücü düşük olan bölgelerdeki marketlerde bu ürünler satılmayacak” derken, Akcan, “Market müdürleri, bağlı bulundukları genel müdürlüklerle yaptıkları yazışmaları bizlerle paylaşarak fiyatı astronomik olarak artan sebze ve meyveleri satın almayacaklarını duyurdu” şeklinde konuştu.

‘KİMSE RİSK ALMAK İSTEMİYOR’

Akcan kimsenin risk almak istemediğini belirtti. Haberde, bazı zincir marketlerin şu müdürlerinin şu ifadeleri de yer aldı:

“Merkez yönetimlerden gelen yazı üzerine yeni bir planlama yapıldı ve fiyatı astronomik olarak artan ürünlerin satışını durdurduk. Uygulamanın ne kadar devam edeceği, biber ve patlıcan dışında hangi ürünleri kapsayacağını şu an için bilemiyoruz…”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ? 

Erdoğan, sebze meyve fiyatlarıyla ilgili şöyle konuşmuştu:

”Faiz, enflasyon düşerken marketlerde hala sebze ve meyve fiyatları düşmedi. Bu marketlerde, benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabı da sorma görevi bizimdir ve sorarız…”