DÜNYANIN EN GÜÇLÜ PASAPORTLARI AÇIKLANDI; ROMANYA VE TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?

ROMANYA HABER / Bükreş 

Dünyanın en güçlü pasaportları açıklandı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) özel verileri çerçevesinde Henley & Partners tarafından açıklanan 199 ülkenin yer aldığı pasaport endeksinde bu yıl da zirvede Japonya var. Listede, Romanya 19’uncu sırada yer alırken, Romen vatandaşları 169 ülkeye vizesiz girebiliyor. Türkiye ise 52’inci sırada yer aldı. Türk vatandaşları, 111 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor.

Imagini pentru cel mai puternica passport

İstatistiklere göre Japonya pasaportuna sahip olanlar 190 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Japonya’nın ardından listenin ikinci sırasında 189 ülke ile Singapur ve Güney Kore bulunuyor. Üçüncülüğü 188 ülke ile Almanya ve Fransa vatandaşlarının aldığı sıralamada Danimarka, Finlandiya, İtalya ve İsveç 187 ülke ile dördüncülüğü paylaşıyor. Lüksemburg ve İspanya pasaportuna sahip olanlar ise 186 ülke ülkeye vize almadan seyahat edebiliyor. ABD 185 ülke ile 6’ncı sırada.

ROMANYA, EN GÜÇLÜ PASAPORT SIRALAMASINDA 19’UNCU SIRADA

Dünyanın en güçlü pasaport sıralamasındaki listenin 19’uncu sırasında ise Romanya yer alıyor. Romen pasaportuna sahip olanlar 169 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorlar.

Imagine similară

Listenin 52’nci sırasında da Türkiye bulunuyor. Türkiye pasaportuna sahip olanlar 111 ülkeye vize almadan gidebiliyor. Türkiye, geçen yıl 49. sıradaydı.

En güçlü pasaport sıralamasında 46’ıncı sırada yer alan Moldova vatandaşları ise 122 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.