HİCRETTE VEFAT EDEN GENÇ KIZIN ADI SU KUYUSUYLA YAŞATILACAK

Üniversite okuduğu Gürcistan’da hayatını kaybeden Nihan Nur, insanlık dersi verdi: Babasına son vasiyeti Afrika’da su kuyusu açılması oldu.
NECDET ÇELİK

Gürcistan’da üniversite tahsilini bitirmesine aylar kalan Nihan Nur, ameliyat için aldığı narkozun oluşturduğu alerji yüzünden bir daha uyanamadı. Ana-babadan uzakta can veren genç kızın, kendi adına Afrika’da su kuyusu açılmasını vasiyet ettiği ortaya çıktı. Amerika’daki yardım kuruluşu Embrace Relief, vasiyeti gerçekleştirmek için kampanya başlattı.

Nihan Nur, Uluslararası Bükreş Lisesi (ISB) müdürlüğü yapan babasının görevi nedeniyle ilkokulu Romanya’da okumuştu.

Daha önce Uluslararası Bükreş Lisesi (ISB) müdürlüğü yapan babasının görevi nedeniyle, üniversite öncesi ilk eğitimine Bükreş’te başlayan ve daha sonra farklı ülkelerde tamamlayan Nihan Nur Çetiner, ingiliz filolojisi okumak için Uluslararası Karadeniz Üniversitesi’ne yazıldı. Kayıt için 2015 eylülünde babasıyla Tiflis’e gitti. Kendisini kalacağı yere yerleştiren babasıyla vedalaşması, dünya gözüyle son görüşmesi oldu.

Metin Çetiner, Türkiye’de Hizmet mensuplarına yönelik baskılar yüzünden memleketten, aileden ilk uzaklaşanlar arasında yer aldı. 2016 yılı başında aldığı iş teklifiyle Amerika’ya gitti. 30 yıl önceki mesleği öğretmenliğe geri döndü.

Nihan Nur, Tiflis’te geçirdiği öğrencilik döneminde psikolojik olarak çok yıprandı. KHK’lı anne ziyaretine gelemiyor, Amerika’ya giden baba dönemiyordu. Gerçi Nihan Nur’a annelik eden Hizmet gönüllüleri, hatta Gürcü kadınlar vardı. Etrafı, ona moral veren okul arkadaşlarıyla çevriliydi.

 ‘’SENİ ÜZERİME GEÇİRİP BABANA GÖNDERECEĞİM’’

Annesiyle telefon dışında görüşemeyen Nihan Nur, babasını ziyaret edebilmek için Amerika vizesine başvurdu. Üç denemesinde ret cevabı aldı. Bir önceki yıl kızını kaybeden bir Gürcü kadın, Nihan Nur’u şu sözlerle teselli etti: ‘’Seni kendi nüfusuma geçireceğim. Pasaport çıkartıp seni babanın yanına göndereceğim.’’

Nihan Nur, son sınıfa geçmişti. İngilizce öğretmeni olmasına aylar kalmıştı. Fobisi yüzünden çok zamandır diş bakımını yaptıramamış, problemler iyice artmıştı. Diş etleri kanamaya başlamış, geceleri uyuyamaz olmuştu. Sonunda annesini ikna edip genel anesteziyle tedavi olmaya karar verdi.

GENEL ANESTEZİYLE GELEN SONSUZLUK UYKUSU

Aldığı narkoz, Nihan Nur’un bedeninde alerji oluşturdu. On binde bir yaşanan risk Nihan Nur’un vücudunda kendini gösterdi. Genç kızın tansiyonu düştü, kalbi durdu. Masajla kalp bir kez çalıştırıldı. Ancak çok geçmeden yine durdu. Komada geçen iki haftanın ardından, Nihan Nur 24 yaşında ruhunu teslim etti.

Nihan Nur’un cenazesini Tiflis’ten Hizmet gönüllüleri, arkadaşları ve Gürcü komşular uğurladı. Hicrette ameliyat masasında vefat eden genç kız, Ankara’daki aile mezarlığına defnedildi. Cenazede anne ve babanın yokluğunu, akraba ve arkadaşları doldurmaya çalıştı.

SON İKİ AY TEHECCÜDLERİ KAÇIRMAMIŞ

Geride bıraktığı ailesi, Nihan Nur’a son görevini hakkıyla yapamamanın hüznünü yaşıyor. Metin öğretmen, ‘Allah evlat acısı vermesin/Sıralı ölüm versin’ dualarının manasını daha iyi anlamış. Acılı babanın en büyük tesellisi, kızının son iki aydır teheccüdleri kaçırmamış olması. Umudunu ‘’Üzüntülüyüm, ama huzurluyum. İnşallah layık olduğu şekilde emanetini Rabbimize göndermişizdir.’’ sözleriyle dile getiriyor.

Hayatının baharında dünyaya veda eden Nihan Nur’un vasiyeti adeta insanlık dersi verdi.

ADINA AFRİKA’DA SU KUYUSU AÇILMASINI VASİYET ETTİ

Nihan Nur, bu dünyadan göçerken babasına önemli bir görev bırakmış. Adına Afrika’da bir su kuyusu açılmasını vasiyet etmiş. Amerika’da Embrace Relief Derneği vasiyeti sahiplenip çalışma başlattı. Projeyi uygulayabileceği, kuyu açıldıktan sonra, işlerliğinin takibini ve bakımını yapabileceği ülkeleri tespit etti. Dernek sayfasından duyurulan kampanya ile bağışçılar, kızının vasiyetini gerçekleştirmeye çalışan babaya destek olmaya davet ediliyor. İlk günler olmasına rağmen toplanan rakam, Metin öğretmeni umutlandırıyor.

Imagini pentru nihan nur çetiner