GÜLEN’İN KAÇIRILMA PLANININ KİLİT İSMİ EKİM ALPTEKİN’E ‘KOMPLO’ VE ‘AJANLIK’ SUÇLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in yargılandığı davada, Flynn’in geçmişte birlikte iş yaptığı Bijan Rafiekian ve Ekim Alptekin, Türkiye hükümeti adına Fethullah Gülen’in iadesi için “komplo kurmak” ve “yabancı bir devlet adına kayıtdışı temsilci olarak hareket etmek” ile suçlandı. İş adamı Ekim Alptekin’e yönelik bir diğer suçlama ise Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) “yalan beyanda bulunmak”.

Ekim Alptekin AKP’li bakanlar Berat Albayrak ve Mevlüt Çavuşoğlu ile Michael Flynn bir araya getiren isim olarak biliniyor. Alptekin’in Hollanda Merkezli şirketi 2016 yılınn Eylül ve Kasım ayları arasında Flynn’e danışmanlık bedeli olarak 530 bin dolar ödemişti.

Söz konusu danışmanlık bedelinin Türkiye’ye iadesi istenen Fethullah Gülen ile ilgili hazırlanacak bir belgesel için ödendiği ifade edilmişti. Alptekin de konu ile ilgili olarak yaptığı bir açıklamada, kendisinin Flynn ile, Gülen’in Amerika ile Türkiye arasındaki atmosferi nasıl bozduğunu araştırması için anlaştığını söylemişti.

Diğer yandan daha önce “Flynn’e lobi parasını ben verdim” diyen Alptekin ifadeyi verdikten sonra Türkiye’ye gitmişti. Alptekin o tarihte bu yana ABD’ye dönmüyor.

BBC’nin aktardığı habere göre ise Virginia’daki federal mahkemede görülen davada, Bijan Rafiekian ve Ekim Alptekin hakkındaki iddianeme Pazartesi günü açıklandı. 66 yaşındaki Bijan Rafiekian yargıç karşısına çıktı.

Savcılar, bu aşamada Rafiekian’ın tutuklu yargılanmasına gerek olmadığı yönünde görüş bildirdi.

Rafiekian, Salı günü yeniden mahkeme önüne çıkacak.

Ayrıca, Alptekin’in, Rafiekian ve Flynn’e şunları yazdıkları belirtiliyor:

“Bugün Ankara’da bazı görüşmeler yaptım. Sözleşmemizin gizliliği, bütçesi ve kapsamının tartışılması konusunda bana yeşil ışık yakıldı.”

WASHİNGTON POST: EKİM ALPTEKİN TÜRKİYE’DE

Amerikan Washington Post gazetesi ise 41 yaşındaki Ekim Alptekin’in halen Türkiye’de olduğunu yazdı.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesine konuşan Alptekin’in sözcüsü ise iş adamının daha önce düzenli olarak Türk hükümeti için çalışmadığını söylediğini hatırlattı.

Alptekin’in sözcüsü, davada adı geçen diğer kişilerin “hikayelerini değiştirdiklerini” söyledi.

Michael Flynn ise Rusya’nın ABD’de 2016’daki başkanlık seçimlerini etkileyip etkilemediği kapsamında açılan davada, daha önce savcılarla işbirliğine giderek itirafçı olmuştu.

FBI ajanlarına yalan söylediği tespit edilen Flynn’in cezası Salı günü açıklanacak.

Savcılar, Flynn hakkında hapis cezası istememişti.

Flynn, Trump’ın kazandığı seçimin ardından geçiş döneminde Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptırımlar konusunu ele aldığı bir görüşme yaptığının ve bu görüşmeyle ilgili olarak FBI’a yalan beyanda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından, göreve başladıktan 24 gün sonra istifa etmişti.