KAÇIRILAN ÖĞRETMEN KIZININ GÖZYAŞLARI MOLDOVA’DA YILIN FOTOĞRAFI SEÇİLDİ

Jurnal de Chișinău gazetesi muhabiri Nadejda Roscovanu’nun objektifinden bütün dünyaya yansıtılan bu fotoğraf, kendisine Moldova’da fotoğraf dalında yılın gazetecisi ödülünü kazandırdı.
HAYRİ GÜL 

6 Eylül’de, Moldova cumhurbaşkanına 10 milyon Euro’luk saray yaptırma karşılığında Türkiye’ye teslim edildiği iddia edilen Orizont okullarındaki 7 eğitimciden geriye ailelerin yaşadığı acılar kaldı. Öğretmen M.Ç’nin kızı V. Ç’nin babasının ardından yaşadığı şok ve döktüğü göz yaşlarını yansıtan kare, Moldova’da yılın fotoğrafı seçildi.

Jurnal de Chișinău gazetesi muhabiri Nadejda Roscovanu’nun objektifinden bütün dünyaya yansıtılan bu fotoğraf, kendisine Moldova’da fotoğraf dalında yılın gazetecisi ödülünü kazandırdı.

ÖĞRETMEN AİLELERİNİN DRAMINI BÜTÜN DÜNYAYA DUYURDU

Uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek Türkiye’ye iade edilen öğretmen aile ve çocuklarının, Kişinev’de geriye kalan ailelerin yaşadığı dram ve yürek burkan hikayelerini fotoğraflarla, bütün dünya kamuoyunun gündemine taşıyan gazeteci Roscovanu, yaşanan acıyı ve çığlıkları bizzat hissettiğini söyledi.

ROSCOVANU: “YARIN, BU KIZIN YERİNE SİZİN KIZINIZ DA OLABİLİR”

Bağımsız Gazeteciler Merkezi (CJI) tarafından fotoğraf dalında yılın gazetecisi seçilen Nadejda Roscovanu’ya ödülünü Kişinev’deki Basın Kulübünde düzenlenen törenle verildi.

Roscovanu, şefinin ısrarıyla son anda fotoğrafları yarışmaya gönderdiğini belirterek sosyal medya hesabı (facebook) üzerinden kazandığı ödül ve şahit olduğu dramı şöyle aktarıyor:

Moldova’da fotoğraf dalında yılın gazetecesi seçilen Jurnal de Chișinău muhabiri Nadejda Roscovanu

“Ödül için çok teşekkür ederim. Moldova halkı, fotoğrafla yaşanan acıları hissetti. Bu olay, kamuoyu üzerinde büyük etki yaptı. Ancak en önemlisi bu fotoğrafın tekrar gündeme gelmesi ile; hem bu mağduriyetlerin hatırlanması hem de bu acılarda payı olan suçluların pişmanlığına neden olmasını umuyorum. Haksızlıklar karşısında daha çok ses çıkarmalıyız. Moldova vatandaşlarına seslenmek istiyorum; yarın, bu kızın yerinde sizin de kızınız olabilir..”

Ieri am luat un premiul pentru această imagine, la Topul "Jurnaliştii anului", categoria fotografie, organizat de CJI, "…

Posted by Nadejda Roscovanu on Friday, December 7, 2018