AVRUPA’DA İNGİLİZCE SEVİYESİ EN KÖTÜ ÜLKELER TÜRKİYE VE AZERBAYCAN

Avrupa ve çevresi bölgelerde yer alan ülkeler arasında İngilizce konuşma becerisi en kötü iki ülke Türkiye ve Azerbaycan oldu. Education First adlı dil okulu, 2018 yılında dünya genelinde 88 ülke arasında yaptığı İngilizce Yeterlilik Göstergesi (English Proficiency Index) listesini yayımladı.

Anadili İngilizce olmayan ve bu dili sonradan öğrenen yaklaşık 1.3 milyon kişi arasında yapılan testler sonucunda Avrupa bölgesi sıralamasına göre Azerbaycan sonuncu olurken, Türkiye ise sondan ikinci sırada yer aldı.

TÜRKİYE, GÜRCİSTAN, ARNAVUTLUK’UN GERİSİNDE

İsveç ile Hollanda hem dünya hem de Avrupa sıralamasında 70.72 ve 70.31 puanla ilk iki sırayı alırken, Türkiye 47.17 ile sadece 45.85 puan alan Azerbaycan’ı geçebildi.

Avrupa bölgesi listesinde Türkiye’nin önünde Rusya, Ukrayna, Gürcistan ve Arnavutluk yer aldı. Avrupa bölgesi listesinde zirvede yer alan İsveç ve Hollanda’yı Norveç, Danimarka, Lüksemburg, Finlandiya, Slovenya ve Almanya takip etti.

Türkiye dünya sıralamasında 88 ülke arasından 72’inci olabildi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE EN KÖTÜ FRANSA 

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasındaysa İngilizce seviyesi en kötü ülke Fransa oldu. Sıralamada 55,49 puan alan Fransa dünya genelindeyse 35’inci sırada yer aldı. Fransa’yı çok küçük bir farkla İtalya, İspanya, Litvanya ve Bulgaristan geçebildi.

88 ülkenin bulunduğu dünya sıralamasında ilk beş sırayı İsveç, Hollanda, Singapur, Norveç ve Danimarka alırken, son beş sıradaysa Libya, Irak, Özbekistan, Kamboçya ve Afganistan yer aldı.