İntihar Eden Baba, “Kendimi Affedemiyorum, Oğluma Babalık Yapamayacaksam Yaşamanın Anlamı Yok” Demiş

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde liseli 14 yaşındaki oğluna pantolon alamadığı için intihar ettiği ifade edilen 45 yaşındaki İsmail Devrim’in yeğeni Ramazan Devrim, amcası hakkında medyaya yansıyan bilgilerin kısmen doğru olduğunu söyledi. Ramazan Devrim, “Ciddi bir ekonomik sıkıntı çekmiyordu. Eşine, ‘Oğluma bunu yaşattığım için kendimi affedemiyorum’ demiş.” ifadelerini kullandı.
İsmail Devrim’in oğlu, okul kıyafeti olmadan okula gittiği için ilk iki derse alınmamış, akşam eve gidince durumu ailesine anlatmıştı. Baba Devrim ertesi gün evinin banyosunda ölü bülunmuştu. İntihar, ilçe milli eğitim müdürünce gurur meselesine, valillikçe ‘psikolojik sebepler’e bağlanmıştı.

Yeğeni anlattı
Diken’e konuşan İsmail Devrim’in yeğeni Ramazan Devrim, amcasının bir süre önce ağır bir motosiklet kazası geçirdiğini, bu yüzden de raporlu olarak çalışmadığını söyledi.
Amcasının ciddi bir ekonomik sorunu olmadığını, ancak bir daha çalışamayacağını düşünerek gelecek kaygısından ötürü psikolojisinin bozulduğunu belirten yeğen, “Düzenli bir işi vardı. Ciddi bir ekonomik sıkıntı çekmiyordu. Hatta krediyle ev almış, bugüne dek de taksitlerini ödemişti” dedi.
Ramazan Devrim, amcasını intihara sürükleyen olayıysa şöyle anlattı: “Okul yönetimi oğlunu, yönetmeliğe uygun siyah pantolonu olmadığı için geçen çarşamba günü eve yolluyor. Siyah pantolonu olmadığı için oğlunu ilk iki derse almamışlar. Bunu kendine çok dert ediniyor. Oğlunu kaptığı gibi çarşıya gidiyor ve siyah pantolon alıyor. Ancak akşam evde battaniyenin altına giriyor ve ağzını bıçak açmıyor. Eşi nedenini sorduğundaysa ‘Oğluma bunu yaşattığım için kendimi affedemiyorum. Bundan sonra ona babalık yapamayacaksam yaşamamın da bir anlamı yok’ diyor. Eşi, ‘Bize sen lazımsın, her şeyin üstesinden geliriz’ diye teselli ediyor. Ancak o gece herkesin erken yatmasını istiyor.”
Ramazan Devrim’e göre aile hakkında medyaya yansıyan haberler de kısmen doğru. Amcasının sadece yoksulluk nedeniyle canına kıydığı yönündeki haberlerih pek de gerçeği yansıtmadığını belirten yeğen, intiharı ‘gelecek kaygısı’na, ailesine ekonomik anlamda yetemeyeceği endişesine bağladı.

KENDİNİ BOĞARAK İNTİHAR ETMİŞ

Ramazan Devrim, amcasının canın nasıl kıydığını da anlattı: “Yaralı omzundaki sargı bezlerini birleştirerek tuvalet kapısının arkasındaki askılığı bağlıyor. Aslında kendini asmıyor. O bezlerle kendini boğarak nefessiz bırakıyor.”
Mesleği tornacılık olan İsmail Devrim geride yedi ve 11’inci sınıflarda öğrenim gören iki çocuk bıraktı.