Doğu Türkistan’daki Çin Zulmünü Dünyaya Duyuran Ailenin Türkiye’ye Girişine İzin Verilmedi

Çin Hükümeti’nin Uygur Türkleri’ne yönelik toplama kamplarına dair dış dünyaya bilgi veren Ömirbek Ali’nin eşi Röşengül Taşmuhammet ve kızının Türkiye’ye girişlerine izin verilmedi. AKP Hükümeti’nin Uygur Türkleri’ne yönelik iki yüzlü politikaları, sınır dışı etme kararları bir süredir eleştiriliyor.
17149347_omerbik_ali
QHA’nın haberine göre Doğu Türkistanlı ailenin Türkiye’ye giriş yapmasına izin verilmedi. Konu sosyal medyadan da paylaşıldı. Ömirbek Ali ve ailesinin Türkiye’den sınır dışı edilme tehlikeleri olduğu duyuruldu.


Çin’in Sincar Uygur Özerk Bölgesi’nde bir süredir toplama kampı ve dış dünyaya bağlantıların kesildiği iddiaları gündeme geliyor. Buradan bilgiler sınırlı ölçüde paylaşılıyor. QHA, Dünya Uygur Kurultayı’ndan yapılan açıklamaya haber yaptı. Buna göre Doğu Türkistan’daki toplama kamplarına dair dış dünyaya bilgi veren Ömirbek Ali’nin eşi Röşengül Taşmuhammet ve kızının Türkiye’ye girişlerine izin verilmedi.
Açıklamada Röşengül Taşmuhammet ve kızının İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltında tutuldukları ve Çin’e iade tehlikesi ile karşı karşıya oldukları belirtiliyor.