İnce’ye ‘Apoletlerini Sökeceğim’ Açıklamalarıyla İlgili ‘Terör’ Soruşturması

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi konuşmasını alkışlayan eski 2. Ordu komutanı İsmail Metin Temel için “Apoletlerini sökeceğim” diyen CHP’li Muharrem İnce hakkında soruşturma açıldı.
Temel, 24 Haziran seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki bir konuşması sırasında Erdoğan’ın CHP’nin cumhurbaşkanı adayı İnce’yi eleştiren konuşmasını alkışlamıştı. İnce is, Temel’in siyasal tarafsızlığı yitirdiğini savunarak, “30Ağustos’ta onu emekli edeceğiz. Onun apoletlerini sökeceğim” demişti
Havuz Gazetesi Sabah’ın haberine göre, Bakırköy başsavcılığı, Ayhan Aslan adlı bir vatandaşın ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘tehdit’ suçları kapsamında şikâyette bulunması üzerine İnce hakkında soruşturma başlattı.
İnce, o dönem milletvekili olduğu için ‘hakkında şikâyette bulunulan’ olarak ifade edilip dosyaya 2018/60440 numarası verildi. Daha sonra dosya şikâyete konu sözlerin Kağıthane’deki bir mitingde söylendiği iddiasıyla İstanbul başsavcılığına gönderildi. Fakat emniyetin incelemesinde sözlerin Nevşehir mitinginde sarf edildiği anlaşıldı. Bunun üzerine dosya yetkisizlik kararıyla Nevşehir’e gönderildi. İncelemeyi Nevşehir başsavcılığı yapacak.
Temel, 30 Ağustos’taki Yüksek Askeri Şura’da korgenerallikten orgeneralliğe terfi edilmişti