85 Yaşındaki Pakize Hazar’ı Ezen Zırhlı Araç Sürücüsüne Ödül Gibi Ceza

Lice’de trafiğe kapalı yolda yürüyen 85 yaşındaki Pakize Hazar’ı ezerek ölümüne neden olan zırhlı askeri aracın sürücüsü uzman çavuş S.K’ye yargılandığı davada 1 yıl 8 ay hapis cezası veren mahkeme, verdiği cezayı da erteledi.
Artı  Gerçek’te yer alan habere göre, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, 14 Haziran 2017 tarihinde trafiğe kapalı Mümin Ağa Caddesi üzerinde yaşlılık maaşını almak üzere PTT şubesine gittiği esnada 85 yaşındaki Pakize Hazar’ı ezerek ölümüne neden olan kirpi tipi zırhlı aracın sürücüsü uzman çavuş S.K. hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü.

Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanık S.K. katılmazken, Hazar’ın oğlu Veysi Hazar ve avukatı hazır bulundu.

‘OLAYDA SANIĞIN KASITLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’
Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada ilk olarak Hazar’ın oğlu Veysi Hazar söz aldı. Askeri aracın olay günü hem kaldırıma hem de yola park ettiği için annesi Pakize Hazar’ın aracın çevresinden dolanmak zorunda kaldığını söyleyen Hazar, “Ayrıca aracı kullanan şahıs, araca bindiğinde etrafı kontrol etmek zorunda iken gerekli kontrolleri yapmamıştır. Bu nedenle olayda sanığın kastının olduğunu düşünüyorum. Çünkü sürücünün bu kadar büyük hatalar yapması mümkün değildir. Ben de otobüs şoförlüğü yapıyordum ve büyük araç kullandığımdan dolayı her gün binlerce insanın arasından geçiyorum. Üzerime düşen tüm dikkati göstererek mesleğimi icra ediyorum. Önceki beyanlarımı tekrar ediyorum. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.
AVUKAT: ÜST SINIRDAN CEZALANDIRILMALI
Hazar ailesinin avukatı Serdal Yel ise, sanığın olay günü askeri aracı hem yola hem de kaldırıma çapraz şekilde park ettiğini hatırlattı. Av. Yel, “Sanığın askeri aracı park ettiği yer, 2 yıldan uzun zamandır trafiğe kapalı. Yani olay günü de trafiğe kapalı olmasına rağmen sanık zırhlı araç ile oraya girmiştir. Sanık çok büyük bir zırhlı araç kullanmaktadır. Hem araca binmeden önce hem de araca bindikten sonra çevreyi kontrol etmelidir. Sanığın bu olayda kusuru çok ağırdır. Müvekkilinin babası hayat arkadaşını kaybetmiştir. Bu nedenle çok mağdur durumdadır” diyerek, tüm bu hususlar göz önünde bulundurularak sanığın üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti.
CEZADA İNDİRİM YAPILDI VE ERTELENDİ
Kararını açıklayan hakim, sanık asker S.K’nin üzerine atılı “taksirle ölüme neden olma” suçunu işlediğinin sabit olduğuna karar vererek, 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Hakim, hapis cezasının sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri indirim sebebi sayarak hapis cezasını 1 yıl 8 aya indirdi.
Yine bu hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar veren hakim, sanığın 5 yıl içinde herhangi bir suç işlememesi durumunda geriye bırakılan hükmün düşmesine karar verdi. Hakim, sanık hakkında şahsı ve sosyal durumunu nazara alınarak, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına yer olmadığına da karar verdi.
Karara tepki gösteren Hazar ailesi, karara karşı Nöbetçi Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz edecek.
NE OLMUŞTU
Ölüm anına ilişkin davaya dosyasına giren güvenlik kamerası görüntülerinde, elinde baston bulunan Pakize Hazar, PTT şubesi önünde park halinde olan zırhlı aracının yanına yaklaştığı bir anda araç bir anda hareket etmiş, çevredeki bir yurttaşın uyarısına rağmen durmayarak Hazar’ın feci şekilde ölmesine neden olmuştu. Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında zırhlı aracın sürücüsü Uzman Çavuş S.K., ifadesi alındıktan serbest bırakılmıştı.
Başsavcılık, sanık S.K. hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçunu işlediği iddiasıyla 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle tek paragraflık iddianame hazırlamıştı. Olayda tarafların kusurunun tespit edilerek rapor hazırlanması için Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’nca görevlendirilen Lice Jandarma Komutanlığı’nın hazırladığı tutanakta, trafiğe kapalı caddede zırhlı aracı süren sanık Uzman Çavuş S.K olayda yüzde 100 “kusursuz”, Pakize Hazar ise “dikkatsiz ve tedbirsiz olduğu” ileri sürülerek yüzde 100 (tam kusurlu) olarak göstermişti.
Hazar ailesinin avukatı Serdar Yel’in yaptığı itiraz üzerine rapor Ankara Adli Tıp Kurumu (ATK) Trafik İhtisas Dairesine gönderildi. ATK, olaya ilişkin hazırladığı kusur raporunda Lice Jandarma Komutanlığı’nın aksine zırhlı araç şoförü S.K’yi yüzde 100 kusurlu bulmuştu.