AKPm’nin Seçim Öncesi Türkiye Raporu: Parlamenter Sistem Bitiyor

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi,  24 Haziran seçimleri öncesinde Türkiye’ye yaptığı ziyaretle ilgili raporu yayınlandı.
7 parlamenterin iki günlük ziyareti sırasında AGİT seçim gözlem heyeti başkanı, TBMM yüksek seçim kurulu, Radyo televizyon üst kurulu, medya kuruluşlarının temsilcileri siyasi partilerin temsilcileri ve çeşitli STK’larla ile bir araya geldi. İlk kez Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimi bir arada yapılacağı 24 Haziran seçimleri öncesinde AGİT temsilcilerinin görüştükleri farklı kesimlerin ortak kanaatinin “artık parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçildiği” yönünde.
Seçim yasasındaki değişiklikle, seçimlerin yapılması arasında bu kadar kısa bir sürenin olmasının Venedik Komisyonunun tavsiyeleriyle uyumlu olmadığını bir kez daha dile getirdiler. Raporda, bu sebeple bazı muhalif liderlerin bu kadar kısa sürede yeterli düzeyde hazırlık yapamadıklarını belirtiliyor.
Mühürsüz oylar ve polislerin sandık başına girebilmesi endişe verici
Heyetin gözlemlerine göre seçim yasası, şeffaflık adına güveni zayıflatırken yürütmenin müdahalesine açık hale getiriyor. Özellikle mühürsüz oylarının kabul ediliyor olmasının, sandıkların valilik inisiyatifiyle taşınması, polislerin oy verme alanlarında bulunmasını endişeyle karşılıyor. Bunun yansıra Avrupa’nın en yüksek seçim barajına sahip olan Türkiye’nin yüzde 10’lük barajı hala indirmediğine vurgu yapıyor.
OHAL’de seçime gitmek demokratik değil
İfade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğünün kısıtlandığı , Güneydoğuna güvenlik operasyonların devam ettiği , siyasetçilerin ve gazetecilerin hapiste olduğu OHAL döneminde seçime gitmek, seçimlerin meşruiyeti adına en ciddi sorunlardan birisi. Heyet bu duruma vurgu yaparken demokratik tartışma ortamının sınırlandırıldığını ifade ediyor.
Medya adaylara eşit oranda hak tanınmıyor
Bazı muhalif partilerin özgürce ve güvenli şekilde kampanya yürütmemenin zorluğu konusunda şikayetleri olduğu belirtilirken birçok HDP milletvekilinin de kampanya yapamadıklarına dikkat çekildi. Medyadaki tek sesliliğin de muhaliflere şans tanımadığı  raporda yer alıyor. Heyet, cumhurbaşkanlığına 6 adayın olmasını olumlu karşılarken listelerde kadın adayların az olmasını yetersiz karşıladı.
HABER | MEHMET DİNÇ, STRAZBURG (TR724)