Boks Kulübü Görünümlü Çete! [Reis’ın Kriminal Çetesi -5]

Yazı Dizisi | Naci Karadağ

Selçuk Şahin ve Mehmet Balcı, iki eski sabıkalıydı. 2015 yılında Boks kulübü görünümündeki çetelerini kurdular. Özellikle şiddete meyilli oldukları, internette paylaştıkları dövüş videolarıyla kanıtlanırken, Külünk’ün Erdoğan’ı eleştirdiği için cezalandırılmasını istediği ZDF moderatör Jan Böhmermann’a karşı eylem hazırlığı içindeyken yakalanmışlardı. Baskınlarda kaynağı belirsiz paralar ve silahlar ele geçirilmişti. Grup kendisine marş olarak meşhur Dombra’yı seçmişti! Çetenin ne tür tehlikeler içerdiği her geçen gün daha da gün yüzüne çıkıyordu.
Berliner Morgenpost ise daha iddialı bir haberi kanıtlarıyla yayınladı. Habere göre bizzat Erdoğan bu çete ile görüşüyordu.
Bu arada ne kadar ciddiye alınır bilemiyoruz ama Almanya’da yaşayan Türk işadamı İsa İlyasoğlu Türk Milli İstihbarat teşkilatının Almanya’da genelev işlettiğini iddia edecek kadar işler şirazesinden çıkmıştı.
Öyle bir pis bataklıktı ki bu deştikçe ortalığa yayılan koku dayanılır gibi değildi.
Devam edelim…
UETD’nin yöneticisi Yılmaz İlkay Arın, sadece AKP’li vekil Metin Külünk ve Erdoğan rejiminin paramiliter gücü “Almanyalı Osmanlılar” çetesi arasında bağlantı sağlandığı emniyet raporlarıyla sabitlenmişti. Arın’ın sahibi olduğu “Arın Transport” da MİT’in Almanya’daki bir paravan şirketiydi.
1 Nisan 2016 günü AKP iktidarının Almanya uzantısı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD)’nin Rhein-Neckar bölgesi başkanı Yılmaz İlkay Arin’ın “Osmanen Germania” çetesi lideri Mehmet Bağcı ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra Alman polisi artık emindi.
AKP’nin Almanya’daki gençleri örgütlemek için kurduğu bir başkan kuruluş Avrupa Türk Spor Birliği’nin (ATSB) kurucu başkanı da olan Arın, AKP’li vekil Metin Külünk’ün en has adamı olarak biliniyordu. Talimatları Külünk’ten alan Arın, o gün Bağcı’ya Erdoğan şiirini yayınlayan Alman komedyen Jan Böhmermann’ın “cezalandırılması” işini kast ederek telefonda “Ne yaptınız?” diyordu.
Telefonla motivasyon!
Bir başka görüşmede Bağcı, Böhmermann’ın ismini vermeden “Onun Köln’de kaldığını tespit ettik” dediği de kayıtlara düşmüştü. ZDF televizyonun ünlü komedyenlerinden Böhmermann bu telefon görüşmeleri sonrası polis koruması altına alınıp birkaç haftalığına Almanya dışına çıkartılmıştı.
Bir başka görüşmede ise Külünk, Yılmaz İlkay Arın’e Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulunulması için “UETD’den adamlar” ayarlamasını istiyordu. Görünüşe göre Arın sadece Erdoğan iktidarının “örgütleme” işlerinden sorumlu değildi, aynı zamanda “Osmanen Germania” çetesine silah temin edilmesi işlerine de bakıyordu. Bu arada bir başka ayrıntı işin çok daha derinlerde olduğunu da gösteriyordu. Yetkililerin yaptığı araştırmalara göre Yılmaz İlkay Arın’ın asıl görevi MİT’in paravan şirketi “Arin Transporte GmbH”nın başında bulunmaktı. Merkezi Karlsruhe’de bulunan ve Manheim kentinde 2007 yılında kaydı yapılan bu Limited şirketi (GmbH) resmiyette ise Yılmaz İlkay Arın’ın akrabaları Erdem Arın ve Seher Arın üzerine kayıtlıydı.
Üstelik sadece bu kadar da değildi. Arın ailesi üyesinin birçok ismi bu şirket için kullanılmıştı. Şirket resmiyete inşaat, nakliyat ve hizmet sektörü gibi geniş bir yelpazede iş yaptığını bildiriyordu. Ancak gerçekte ise şirket özellikle Almanya’nı güneyi, İsviçre ve Avusturya’da Türk istihbaratı MİT’in ağı için kullanılan bir paravan şirket olduğu resmi kayıtlara geçmişti.
Göstergeler son derece açıktı: Tayyip Erdoğan, Almanya’nın göbeğinde paramiliter bir yapı kuruyordu…
Resmiyette bu şirketin çalışanları gibi görünen MİT elemanları rahatça dolaşıyor, “Almanyalı Osmanlı” örneğinde olmak üzere başta silah olmak üzere Erdoğan iktidarının birçok ihtiyacını bu şirket üzerinden sağlıyordu. Şirket için yapılan ödemeler, banka giriş-çıkışları ve bilançosu bir süre Alman maliyesinin de dikkatini çekti ve şirketin adın AKP rejiminin Almanya’daki örgütlenmesi ağına alınarak soruşturma genişletti.
Yapılan mali soruşturmada şirketin ne tür resmi entrika çevirdiği de ortaya dökülmüştü. 150 bin Euro sermaye ile kurulan şirketin 2013 yılında 720 bin Euro cirosu görülürken, bu rakam 2014 yılında 9 milyona, 2016’da ise 10 milyon 686 bine çıkması dikkat çekiyor. Şirkete ilişkin bir başka ayrıntı ise sahiplerinden birinin kadın olmasına rağmen çalışanlarının hepsinin erkek olmasıydı.
Şirketin sahibi görünen bir başka isim Erdem Arın ise 2016 yılında AKP’nin Almanya’daki lobi kuruluşu UETD’nin Merkez Karar Yürütme Kuruluna seçildi. Karlsruhe ve Manheim kentleri dışında şu anda resmi olarak 142 elamanı görünen şirketle bağlantı olarak birçok kentte birçok yan şirketler kuruldu. Bunlardan birisi de Yılmaz İlkay Arın’ın UEDT yöneticisi Suat Selçuk ile kurduğu “Müge Arin Transport” şirketi.
Ancak Arın ile ismi çok geçen Suat Selçuk 31 Ekim 2017 günü, sosyal medya hesaplarında artık bu şirkette çalışmadığını ve “Infinitas Transport GmbH” isimli bir şirkete çalıştığını duyurdu. Resmiyette 16 Haziran 2016 günü kurulan Infinitas Transport’ın da Almanya’da bir şirketin açılması için asgari olan 25 bin Euro sermayeye sahip olması dikkat çekiyor.
Ağustos 2015 yılında Almanya-İsviçre sınırında polis durdurduğu küçük bir nakliye aracında Çek yapımı “Scorpion” marka üç makineli tüfek bulmuştu. Polis daha sonra bu kargonun alıcısının “Osmanen Germania” çetesi olduğunu tespit edecekti. Kasım 2016’da Darmstadt Savcılığının talimatıyla bu çeteye yönelik yapılan baskınların bir gerekçesi de bu silahlardı. Çete üyelerinin silah depoladığını tespit eden polis, birçok kişiyi gözaltına aldı. Perde arkasında Yılmaz İlkay Arın’ın sahibi olduğu bu paravan nakliye şirketlerinin çeteye silah taşıma ihtimali güçlüydü. Çünkü birçok kez çetenin şu anda tutuklu olan lideri Mehmet Bağcı’nın Arın ile yaptığı telefon görüşmelerinde silahların teslimatı konusu Alman polisinin dinlemesine takılmıştı.
Kilit isim kayıp!
Almanya’nın ikinci kamu kanalı ZDF’de yayınlanan “Frontal 21” programı ve “Stuttgarter Nachrichten” gazetesinin haberlerine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Osmanen Germania’dan, Almanya’nın ünlü şovmeni Jan Böhmermann’ın kendisi hakkında yazdığı hiciv şiirinden dolayı intikam almak için bizzat cezalandırılmasını istediği iddia edilmişti.
Alman güvenlik makamlarının tuttukları dinleme protokol raporlarına göre, Osmanen Germania grubunun lideri Mehmet Bağcı, grubun üyelerine “Türkiye Cumhurbaşkanı’nı yeren ‘bir eleştirmen’e cezalandırma eylemi gerçekleştirilmesi” gerektiğini söylemişti.
Polisin analizine göre bu konuşmada cezalandırılması gerektiği düşünülen kişi Böhmermann’dan başkası değildi. Çünkü grup liderinin adamlarıyla yaptığı konuşmadan bir gün önce, Böhmermann hiciv programı “Neo Magazine Royale”de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili o şiiri okumuştu. Almanya İçişleri Bakanlığı verilerine göre bu emri veren, AKP’nin Almanya’daki lobi kuruluşu olan Avrupa-Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) o zamanki Rhein-Neckar bölgesi başkanı Yılmaz İlkay Arındı. Almanya İçişleri Bakanı’nın bilgilerine göre UETD, AKP’nin resmî olmayan yurtdışı örgütü.
27 Haziran 2017 günü “Osmanen Germania” çetesi merkezli ikinci operasyon Alman polisi Baden Würtemberg, Hessen ve NRW eyaletlerinde 20 eve baskın düzenledi. Buralarda da çok sayıda silah bulan polis merkezi Dietzenbach kentinde bulunan çetenin ofis, iş yerleri ve evlerinde çok sayıda belge ve bilgisayara el koyacaktı.
Çetenin liderlerinden Mehmet Bağcı, Selçuk Şahin ve Levent Uzundal gözaltına alınırken, çetenin AKP ile ilişki ağının merkezinde bulunan Yılmaz İlkay Arın’a ilişkin hiç bir bilginin kamuoyuna yansıtılmaması dikkat çekmişti. AKP’li bakanlar ve yöneticilerle arası iyi olan, sık sık onların davetlerine katılan Arın’ın yakalanmamak için Türkiye’ye kaçmış olabileceği de sızan bilgiler arasında.
(TR724)