Erdoğan Rejimi, Ermeni Patrikhanesine de Kayyım Atadı

İSTANBUL ERMENİLERİ’NİN PATRİKHANE KRİZİ DEVAM EDİYOR: İstanbul Valiliği, Türkiye Ermeni Patrikhanesi seçimlerine müdahale etti. Valiliğin emriyle Başepiskopos Aram Ateşyan’ın görevine devam edilmesi kararı verildi. Patrikliği tanınmayan Başepiskopos Karekin Bekçiyan ise Türkiye'den ayrıldı. Karara Ermeni cemaati içinden tepkiler geliyor.

Türkiye’deki Ermenileri’nin patrikhane krizi devam ediyor.  İstanbul Valiliği’nin, Ermeni Cemaatinin patrik seçimi sürecine müdahalesiyle birlikte başlayan kriz yeniden gündeme geldi. İstanbul Vali Yardımcısı tarafından Ermeni Patrikhanesi’ne gönderilen yazıda, bağımsız seçim sürecinin ‘hukuken’ başlatılmasının mümkün olmadığı bildirilmişti.
VALİLİĞİN KARARINA UYULDU, ATEŞYAN’LA DEVAM EDİLDİ
İstanbul Patrikhanesi Ruhani Kurulu, 9 Şubat Cuma günü bir toplantı yaptı ve İstanbul Valiliği’nden gelen mektubun içeriğine uyma kararı aldı. İstanbul Valiliği’nin Patrikhane’ye gönderdiği ve Aram Ateşyan’ı Patrik Genel Velkili olarak tanıyıp seçim şartlarının oluşmadığını öne süren mektubunun ardından Ruhani Kurul Episkopos Maşalyan’ın davetiyle toplandı. Toplantıya Başepiskopos Aram Ateşyan başkanlık etti. Yapılan açıklamaya göre Başepiskopos Bekçiyan “istifa etmek” niyetinde olduğunu söyleyerek katılmadı.
Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada patrik seçiminin kilise ve devlet işbirliği ile yapılması gerektiği (dayatıldığı) hatırlatıldı ve mevcut durumda Başepiskopos Aram Ateşyan’ın Patrik Genel Vekilliği’nin 2010 tarihli karar uyarınca devam ettiği vurgulandı. Açıklamada bununla birlikte seçim yapma gerekliliği ve niyeti de ifade edildi.

karekinbekciyan
                                                                                                  Karekin Bekçiyan

BEKÇİYAN TÜRKİYE’DEN AYRILDI
Patrik seçimi sürecini yönetmek üzere Değabah (Patrik Kaymakamı) olarak seçilen ancak İstanbul Valiliği’nin yazısıyla Patrik Kaymakamlığı tanınmayan Başepiskopos Karekin Bekçiyan Türkiye’den ayrıldı. Başepiskopos Bekçiyan Türkiye’den ayrılmadan önce bir veda mesajı yayınladı. Bekçiyan mesajında kendisi hakkında üzüntü verici, acıtıcı, ibretlik entrikalar çevrildiğini söyledi.
Bekçiyan, mesajında “Son yaşananlar bir günde ortaya çıkmadı. Ne yazık ki, beni hedef almış gibi görünen bu sonuç aslında 85. Patrik Seçimini sabote etmek amaçlıdır ve oldukça uzun ve planlı bir kampanyanın ürünüdür” ifadesini kullandı.
protesto
ATANAN PATRİĞİ DUA OKUYARAK PROTESTO ETTİ KARAKOLA GÖTÜRÜLDÜ
İstanbul Valiliği’nin Patrik seçimi sürecini durdurması ve Başepiskopos Aram Ateşyan’ı yeniden Patrik Genel Vekili olarak tanıması tepkileri de beraberinde getirdi.  Feriköy Kilisesi’nde Ateşyan, dua okunarak protesto edildi. Duayı okuyan Besse Kabak, kilisedekiler tarafından dışarı çıkarıldıktan sonra Feriköy Karakolu’na götürüldü.
Kaynak: http://www.agos.com.tr/tr/yazi/20198/bekciyan-dan-veda-mesaji-ibretlik-entrikalar-cevrildi
http://www.agos.com.tr/tr/yazi/20217/kayyim-atanmadik-ermeni-patrikhanesi-kalmisti