Fitch, Türkiye’nin Notunu ‘Çöp’ Seviyesinde Tuttu, Halkbank’ı Riskli Gruba Aldı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin 2018 senesinde hangi notla değerlendirileceğini açıkladı. Buna göre Fitch, piyasa beklentisine paralel olarak ‘BB+’ not ve ‘durağan’ görünümde herhangi bir değişikliğe gitmedi.
Fitch, 27 Ocak 2017’de Türkiye’nin yabancı para nevinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir alt kademesi olan ve ‘çöp’ diye nitelendirilen ‘BB+’ seviyesine indirmişti.
ARTAN DIŞ BORCA VE SİYASÎ RİSKLERE DİKKAT ÇEKTİ
Kredi notuna dair değerlendirmede; artan döviz borçlarının kur üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekildi. İsim vermeden Suriye’nin Afrin bölgesine muhtemel bir askerî harekâtın notun daha da düşürebileceğinin ima edildiği Fitch raporunda siyasî görünüm ve güvenlik şartlarında önemli bir bozulmanın negatif kredi notu aksiyonuna sebep olabileceği vurgulandı.
Fitch not artışı için dış kaynağa bağımlılığı azaltacak ve yapısal eksikleri giderecek reformlara gidilmesi gerektiğini kaydetti.
Moody’s, Standard&Poor’s ve Japon JCR da Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir olmaktan çıkarmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı konuşmada, Fitch ve diğer kredi değerlendirme kuruluşlarının ideolojik ön yargılarla hareket ettiğini iddia etmişti.
Fitch, İstanbul’daki Türkiye ofisini kapatma kararı almıştı.
‘ABD ceza kesebilir’ diyen Fitch, Halkbank’ı riskli gruba aldı
Türkiye’nin kredi notunu 2018 senesinde de ‘yatırım yapılabilir’ seviyede görmediğini ifade eden Fitch, Halkbank’ı riskli şirketlerin takip edildiği negatif izleme kategorisine aldı. Karara gerekçe olarak Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın ABD’de yargılandığı davada ‘Bankacılık Kanunu ihlal etmek’ ve ‘İran’a yönelik müeyyideleri delmek’ gibi ithamlardan suçlu bulunması gösterildi.
Halkbank’ın yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli tahvilleri için sırasıyla BB+ ve BBB- olan kredi notları negatif izlemeye alındı. BB+ olan finansal kapasite notu da aynı şekilde negatif izlemeye girdi.
FİTCH: HÜKÛMET DESTEĞİ GECİKEBİLİR
Fitch, Halkbank’ın KOBİ’lere yönelik politikadaki rolüne de dikkat çekti ve bankanın muhtemel bir cezada hükûmet tarafından desteklenebileceğini kaydetti.
Ancak raporda, senior tahviller ve uzun vadeli tahviller için negatif izlemenin muhtemel bir ceza senaryosunda bankaya hükûmet desteğinin yeterli ve zamanında gerçekleşmesini beklemediklerini yansıttığı kaydedildi: “Halkbank’ın desteğe bağlı sınıftaki kredi notları banka muhtemel bir cezada yeterli ve zamanında destek alamazsa düşürülebilir.”
(SEMİH ARDIÇ / TR724)