Türkiye’de Parası ve Mülkü Olan ‘Gurbetçilere’ Sosyal Yardım Yok

Hükümetin ‘Otomatik Bilgi Transferi’ uygulamasına attığı imzayla, Avrupa’da yaşayan Türkiyelilere verilen sosyal yardımlar kesilebilecek, hatta geçmişteki yardımlar faiziyle geri istenebilecek.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkeler arasında uzlaşılan, ‘Otomatik Bilgi Transferi’ uygulaması, 1 Ocak 2018 itibarıyla yürürlüğe girdi.

Bu anlaşma en çok Almanya’da yaşayan Türkiyelileri etkileyecek. Almanya’da sosyal yardım alan bir kişinin Türkiye’de parası ya da mülkü olduğu belirlenirse önce yardımı kesilecek, ardından da aldığı sosyal yardım parası faiziyle geri istenebilecek.

1 OCAK’TAN İTİBAREN GEÇERLİ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üye ülkeleri arasında 2016’da üzerinde uzlaşılan ‘Otomatik Bilgi Transferi’ 1 Ocak 2018 itibarıyla resmen yürürlüğe girdi. Bu anlaşma en çok Almanya’da yaşayan Türkleri etkileyecek.

Almanya’da yaşayan 50 yaş ve üstü Türkiyelilerin yüzde 70’i gençlerin ise yüzde 30’u işsiz olduğu için sosyal yardımlarla hayatta kalıyor.

Sadece Almanya’da 1 milyon Türkiyeli, Avrupa genelinde ise 1.5 milyonu aşkın Türkiyeli sosyal yardım alıyor.

VERGİ KAÇAKÇISI KABUL EDİLECEKLER

Bu gruptakilerin Türkiye’deki bankalarda paraları, evleri, arabaları ya da herhangi bir mal varlıkları varsa sosyal yardımları kesilecek. Mal beyanında bulunmayan gurbetçiler vergi kaçakçısı konumuna düşecek, vergiyi ödemeyenlere hapis yolu bile görünüyor.

Türkiye’de miras yoluyla dahi olsa, mal varlığı bulunanlar bunları bulundukları ülkede beyan etmek durumunda kalacak.