İran’daki Gösterilerde Ölenlerin Sayısı 22’yi Geçti

İran devlet televizyonu, dün gece yaşanan protestolarda 9 kişinin daha öldüğünü duyurdu. İran’da başlayan gösterilerde ölü sayısının 22’yi geçtiği açıklandı. Aralarında hükümete yakın Fars haber ajansının da bulunduğu haber kaynakları, ülke genelindeki gözaltı sayısının da 450’yi geçtiğini belirtiyor.
AP’nin haberine göre İran devlet televizyonunda yapılan haberde dün gece yaşanan gösterilerde 9 kişinin öldüğü söylendi. Haberde eylemcilerin bir polis karakoluna saldırdığı, saldırıya verilen karşılıkta 6 göstericinin öldürüldüğü belirtildi. Karakola saldıran eylemcilerin polise ait silahları çalmaya çalıştığı belirtiliyor. Ölenler arasında İran Devrim Muhafızları’ndan bir kişinin ve polislerin de olduğu belirtiliyor.
İran protestolarla ilgili ABD, İngiltere ve S. Arabistan’ı suçladı
İran’da Perşembe günü başlayan protestolar Pazartesi akşamı da devam ederken, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhani, yaşananlardan yabancı ülkeleri sorumlu tuttu. Lübnan medyasına konuşan Şamhani, “İran’daki durumla ilgili etiketler ve mesajlar ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan’dan geliyor. Durumla ilgili sosyal medya ağlarında yaşanan şey, İran halkına karşı bir vekalet savaşıdır” dedi.
Cumhurbaşkanı Ruhani ise İran’da her eylemcinin yurt dışından emir almadığını belirtti ve “Bir grup insan da fikirlerini ve sorunlarını aktarmak için sokağa çıktı” diye konuştu.
Ruhani: Tehdit değil fırsat
Ruhani, Pazartesi günü bir araya geldiği milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada protestoların bir tehdit olarak değil, insanların sorunlarını görmek için bir fırsat olarak ele alınması gerektiğini söyledi. Ruhani, protestocuları sokağa çeken tek şeyin ekonomik sorunlar olmadığını, insanların daha fazla özgürlük istediğini de belirtti.
Ruhani’nin konuşması Pazartesi akşamı yerel saatle 20.00’de devlet televizyonundan yayımlandı.
Öte yandan beş gündür sessizliğini koruyan dini lider Ayetullah Hamaney’in de bir açıklama yapması bekleniyor.
Devlet televizyonu: Bir polis silahla öldürüldü
Pazartesi gecesi de birçok kentte gösteriler düzenlendi.Yetkililer, İran’ın iç kesimlerinde yer alan Necefabad kentinde göstericilerin bir polisi silahla öldürdüğünü açıkladı. Bu bir polisin yaşamını yitirdiğine dair ilk resmi açıklama oldu.
28 Aralık’ta ülkenin kuzeydoğusundaki Meşhed kentinde yüksek enflasyonu protesto etmek için sokağa çıkan göstericilerle başlayan eylemler ülkenin önemli bölümüne yayılmış durumda.