Ekrem Dumanlı: “Ali Babacan, Zarrab İçin Süleyman Aslan’ı Bizzat Görevlendirdi”

Ekrem Dumanlı youtube kanalında, İranlı işadamı Reza Zarrab’ın ‘Amerikan ambargosunu’ delme ticaretinin başlama hikayesini anlattı. “İşte Tarihi Sır! Zarrab Nasıl Başladı? Babacan Nasıl Bulaştı? Tanıklar anlatıyor.” diyen Dumanlı, “Babacan kendi eliyle Süleyman Aslan’ı bu iş için görevlendirdi.” dedi.
Gazeteci Ekrem Dumanlı, youtube kanalında Zarrab davasıyla ilgili ortaya saçılan itirafları değerlendirdi. AKP’nin tezlerinin tamamen çöktüğünü vurgulayan Dumanlı, Halkbank’a verilen ambargoyu delerek hayali ihracat yapma görevinin bizzat Ali Babacan tarafından tebliğ edildiğini ifade etti. İran’ın parasını aklama kararını siyasilerin aldığını belirten Dumanlı ABD’li büyükelçinin bir banka müdürüne ilginç uyarısını da anlattı.

Bu iş için kamu bankalarının genel müdürlerinin Meclis’te Ali Babacan ile bir araya geldiğini anlatan Dumanlı, Süleyman Aslan’ın görevi ‘ben ABD’de yakalanmadan yaparım” diyerek aldığını belirtti. Orada bulunan şahit anlatımlarına göre,  bu duruma itiraz eden bir genel müdürün ABD’nin kendilerini en geç bir yıl içinde yakalacağını vurguladığını söyleyen Dumanlı, “O genel müdür toplantıdan çıktıktan sonra ABD’li yetkili kendisini telefonla arayıp randevu istedi. Genel Müdür bankaya gittiğnide yetkili oradaydı ve daha olay yeni iken bu işe kalkışmayın, bu işi tespit ederiz.’ dedi.” ifadelerini kullandı.