Bhadrakumar: "ya Erdoğan Şartlı Teslim Olacak Ya da Türkiye Büyük Hasar Görecek"

Uzun süre Türkiye’de görev yapan Hindistan’ın önemli diplomatlarından Bhadrakumar, Zarrab davası ile ilgili olarak, “Erdoğan’ın karşısında iki seçenek var; şartlı teslim olmak ya da inşa ettiği evin büyük hasar görmesi. Zaman daralıyor” dedi.

Hindistan’ın eski kıdemli diplomatlarından M.K. Bhadrakumar, Reza Zarrab davasını Asia Times için değerlendirdiği “Altın tüccarının ifadeleri Erdoğan’ın altındaki zemini sallıyor” başlıklı makalede, davanın, Türkiye için zorlu sonuçları olabileceği, Erdoğan’ın dış politika nedeniyle ABD baskısı altında olduğunu belirtti.

‘İKİ SEÇENEK VAR’

Bhadrakumar, “Erdoğan’ın karşısında iki seçenek var; şartlı teslim olmak ya da uzun ve son derece başarılı bir siyasi kariyerle inşa ettiği evin büyük hasar görmesi. Zaman daralıyor” dedi. Gazete Duvar‘da yer alan çeviriye göre, Türkiye’de de görev yapmış eski Hintli diplomat M.K. Bhadrakumar’ın imzasını taşıyan makalede, “Zarrab, Erdoğan’ın itibarına onarılamaz bir hasar gelmesine yol açabilir ve ailesi ile yakın yardımcılarının suçlular olarak zan altında bırakabilir” ifadesine yer verildi. Bhadrakumar, davanın sonucunda Türk bankalarına milyarlarca dolarlık ağır cezalar kesilebileceğini, hatta Türkiye’ye yaptırımlar dayatılabileceğini görüşünü dile getirdi.

Makalede, ‘Erdoğan’ın Batı’dan uzaklaşan politikalarından geri adım atmak ile ülkeye zarar gelmesi’ arasında bir tercihle karşı karşıya olduğu dile getirildi. Bhadrakumar, “Erdoğan’ın karşısında iki seçenek var; şartlı teslim olmak ya da uzun ve son derece başarılı bir siyasi kariyerle inşa ettiği evin büyük hasar görmesi. Zaman daralıyor. Erdoğan savunmaya geçiyor” yorumunu yaptı.