Polisin Müdahale Ettiği Katalonya Bağımsızlık Referandumu Sona Erdi: 460 Yaralı!

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’nın bağımsızlık referandumda oy verme işlemi sona erdi. Gün boyu sandık başına giden Katalanlar birçok noktada polis müdahalesiyle karşılaştı. Oy verme işlemi Türkiye saati ile 20:00’de bitti. İspanya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 92 oy verme merkezinin polis ve jandarmanın müdahalesiyle kapatıldığı, güvenlik görevlilerine karşı koyma ve itaatsizlikten 3 kişinin gözaltına alındığı ve çıkan olaylarda 12 güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi.
Yerel saatle 09:00’da oylamanın başlamasıyla polis kentte referandum noktası olarak belirlenen okullara girerek sandıklara el koymaya başladı. İspanyol polisinin müdahalesi sonucu 460 kişi yaralandı.
2 yaralının durumu ağır
Polis müdahalesinden dolayı iki yaralının durumunun ağır olduğu belirtildi. Polisin kullandığı plastik merminin yaralılardan birinin gözüne isabet ettiği, 70 yaşındaki diğer ağır yaralının da müdahale sırasında kalp krizi geçirdiği kaydedildi.
Diğer yandan Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti üyelerinin hepsinin referandumda oy kullandığı bilgisi verildi.

İspanya hükümeti: Müdahale çok doğru ve orantılı
İspanya Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, Katalonya’daki gelişmelerle ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen, yasa dışı, demokrasi karşıtı, anayasaya aykırı bir girişimin gerçekleştirilmesinin hiçbir anlamı yok.” dedi.
Katalonya Başkanı Carles Puigdemont’tan yasa dışı referandumu durdurmasını istediklerini kaydeden Santamaria, “Sayın Puigdemont’a demokrasi büyük geliyor. Asla demokrasiyi anlamadı. Onun için Katalonya’da tek yasa kişisel ve siyasi çıkarları” ifadesini kullandı.

Santamaria, “Bu referandum girişimi hiçbir zaman gerçekleştirilebilir, gerçek bir şey olmadı.” diyerek tüm uyarılara rağmen Katalanların oy kullanmaya çağırılmasının “sorumsuzluk” olduğunu savundu. Jandarma ve ulusal polisin müdahalesini “çok doğru, orantılı ve profesyonel” olarak nitelendiren Santamaria, “Güvenlik güçleri demokratik zorunluluklarını yerine getirmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.