İspanya’da 2. Saldırı Son Anda Önlendi, 5 Terörist Öldürüldü!

İspanya’nın Barcelona şehrinde 13 kişinin öldüğü terör saldırısından  sonrası kentin 120 kilometre güneyinde bulunan bir sahil kasabasında, ikinci bir saldırı hazırlığında oldukları açıklanan 5 kişi öldürüldü. Emniyet, saldırganların intihar yeleği giydiğini de açıkladı.
Katalonya emniyetinden yapılan ilk açıklamada, “4 saldırganın öldürüldüğü, bir saldırganın ise yaralı olduğu” belirtilmişti. Son yapılan açıklamada o yaralının da öldüğü duyuruldu. Cambrils saldırganlarının, Cuma gününün ilk saatlerinde Audi A3 marka araçla bir gruba çarptığı ve sonrasında polisle çıkan çatışmada öldürüldüğü aktarıldı.
Cambrils kasabasında polis kontrolüne takılan aracın kaçmaya çalışırken yayaların üzerine sürmesi sonucu başlayan takip, güvenlik birimlerinin araçtakileri vurmasıyla sonlandı. Polis ayrıca saldırganların intihar bombası yeleği giydiğini ve etkisiz hale getirildikten sonra bomba imha ekipleri tarafından fünyeyle patlatıldığını açıkladı. Olayda saldırıya uğrayanlar arasında can kaybı yaşanmadı, ancak en az beş sivil ve bir polisin yaralandığı bildirildi.
Katalonya Emniyet Müdürü Josep Lluís Trapero, saldırının ‘uluslararası bağlantıları olan terör saldırısı’ olduğunu kaydetti.
IŞİD Barcelona saldırısını üstlendi
13 kişinin öldüğü, 100 kişinin yaralandığı saldırıyı ise IŞİD, saldırıyı üstlendiğini Amaq adlı yayın organı üzerinden duyurdu. Örgütten yapılan açıklamada saldırının “İslam Devleti askerleri” tarafından düzenlendiği” ve “ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye ve Irak’ta düzenlediği saldırılara yanıt niteliğinde” olduğu belirtildi.
İki kişi gözaltında
Polis Perşembe günü Driss Oubakir isimli bir Fas asıllı kişinin fotoğrafını medyaya dağıtmış, Barcelona saldırısında kullanılan beyaz kamyonetin bu kişinin kimlik bilgileri ile kiralandığı belirtilmişti.Ülke medyası bu kişinin 20’li yaşlarında olduğunu duyurdu. Daha sonra yapılan haberlerde Fas asıllı Oubakir’in polise, kimliğinin çalındığını ifade ettiği iddiası da yer aldı.
İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı olan Melilla kökenli bir kişinin de gözaltında olduğu aktarıldı.
15 kişi ağır yaralı
Perşembe günü yerel saatle 17:05 civarında düzenlenen kamyonetli saldırıda 100’den fazla kişinin yaralandığı bunların 15’inin durumunun ağır olduğu açıklandı.Görgü tanıkları, beyaz kamyonetin yolun sağına ve soluna doğru zikzaklar çizerek ilerlediğini aktardı.
İspanyol yetkililer saldırıda hayatını kaybeden ve yaralananlar arasında en az 18 farklı ülke vatandaşının bulunduğunu açıkladı. Bu ülkeler, Fransa, Almanya, İspanya, Arjantin, Venezuela, Belçika, Avustralya, Peru, Macaristan, Romanya, İrlanda, Yunanistan, Küba, Makedonya, Çin, İtalya ve Cezayir.
La Rambla saldırısı, İspanya’da 2004 yılında gerçekleştiriken ve El Kaide’nin üstlendiği tren bombalamaları sonrası en fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırı oldu.
İşe giden insanların hedef alındığı o saldırıda, 191 kişi ölmüş, 2 bine yakın kişi yaralanmıştı.
Üç günlük yas
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, “cihatçı” olarak nitelendirdiği saldırıdan sonra üç günlük resmi yas ilan etti. Rajoy ayrıca Twitter üzerinden bir açıklama yaparak, “Teröristler, bir olmuş halkımızı asla yenemez” ifadesini kullandı. İspanyol kraliyet ailesinin Twitter adresinden yapılan paylaşımda ise, “Bunlar katil. Suçlular bizi terörize edemeyecek. İspanya’nın tamamı Barcelona’dır” denildi.
ABD Başkanı Donald Trump, Barcelona’daki terör saldırısının ardından, “ABD, İspanya’nın Barcelona kentindeki terör saldırısını kınıyor ve yardım için ne gerekliyse yapacak. Sağlam ve güçlü olun, sizi seviyoruz” diye tweet attı.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Barcelona’daki korkunç saldırıyı kınıyorum. Düşüncelerim olayın mağdurlarıyla. Teröre karşı mücadelede birlik içindeyiz” ifadesini kullandı.