Kürt Milletvekili Zühal Demir, Belçika’da Devlet Bakanı Oldu

Belçika Federal Hükümeti’nde yoksullukla mücadele, fırsat eşitliği, engelliler ve bilimsel politikalardan sorumlu devlet bakanlığına Türkiye kökenli Kürt politikacı Zühal Demir atandı.
Belçika’da, iktidardaki Yeni Flaman İttifakı (N – VA) Parti Meclisi, Elke Sleur’ün istifası ile boşalan devlet bakanlığı görevine Kürt milletvekili-hukukçu Zühal Demir’in getirilmesini oy birliği ile kabul etti.
zuhal demir
Cuma sabahı yemin ederek görevine başlayan Zühal Demir, yoksullukla mücadele ve eşit haklar konularının öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.
Başarısını anne ve babasına borçlu olduğunu söyleyen Demir, 1970’li yıllarda misafir işçi olarak Belçika’ya gelen babasının sık sık, “Burada şansınız var değerlendirin” dediğini aktardı.
N – VA lideri Bart De Wever ise atama ile ilgili yaptığı açıklamada, fırsat eşitliği konusunu topluma en iyi anlatacak ismin Zühal Demir olduğunu vurguladı. Demir’in bu şansı çok iyi değerlendireceğini söyleyen De Wever, “Zühal medyanın yolunu biliyor. Bu onun için bir artı olacak” dedi.
Türk medyası ise Demir’in bakanlık görevine getirilmesine pek memnun olmamış gibi görünüyor. Özellikle hükümete yakın medya sitelerinde Demir’in “PKK ile bağlantılı” ve  “Türk düşmanı” olduğu yönünde suçlamalar yer aldı.
Zühal Demir’in bakanlığa getirilmesi Belçika medyasında da geniş yer bulurken, Demir için, “PKK yanlısı” tanımlanması yapan medya kuruluşları Flaman medyası tarafından eleştirildi.
Het Belang van Limburg gazetesi, “Babasının ülkesi, Demir’i anlamıyor” başlığı ile verdiği haber – yorumda, Türk medyasını “ön yargılı olmakla” eleştirdi.
Gazete, Belçika Meclis Başkanı Siegfried Bracke’nin, geçen Aralık ayında Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi’ne Demir’e yönelik asılsız suçlamalardan duyulan rahatsızlığı ilettiğini anımsattı.
bakan
DEMİR: PKK’LI DEĞİLİM, BARIŞ YANLISIYIM
Bakan Zühal Demir, Canvas adlı haber programına yaptığı açıklamada, “Ben Kürt kökenliyim. Barış yanlısıyım. PKK’ya hiçbir sempati duymuyorum. Kürt kökenli olmam PKK’lı olduğum anlamına gelmez. Şiddet hiçbir zaman çözüm olamaz” demişti.
Belçika basınına göre, Türk medyası bu açıklamayı çarpıttı. Limburg gazetesi, Türk medyasını “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzını kullanmakla” suçladı.
Gazete, devlet bakanı olan Demir’in, “Ben hiçbir zaman PKK toplantısına katılmadım. Sadece Anvers’teki bir Kürt derneğinin sosyal etkinliğine katıldım. Yıllardır barışçı çözüm istiyorum. Sürekli suçlanmaktan sıkıldım” sözlerine haberinde yer verdi.
Asıl mesleği avukat olan Zühal Demir, Türk medyasında yayımlanan peşmerge giysileri içindeki kadının kendisi olmadığını da vurgulayarak, “Bilerek ve isteyerek başka birinin fotoğrafını benmişim gibi kullanıyorlar. Artık sıkıldım, bunu yapanlar için suç duyurusunda bulunacağım” diye konuştu.
Tunceli ve Elazığ kökenli, maden işçisi bir babanın üçüncü çocuğu olan Zühal Demir, 12 Mart 1980’de Belçika’nın Genk kentinde dünyaya geldi. Leuven Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gören Demir, 2001 yılında milletvekili olarak Belçika Federal Meclisi’ne girdi. 16 yıldır milletvekilliği görevini sürdüren Demir, birçok kez “Belçika’nın en etkili politikacısı” listesinde yer aldı. (Kronos)