Parlamento’da Konuşan Cumhurbaşkanı Iohannis: Hükümet Şeffaf Davranmalı

Hükümetin, yolsuzluk suçu cezasını hafifletmeyi öngören tasarısına karşı düzenlenen protesto gösterileri kararnamenin geri çekilmesine rağmen yer yer devam ediyor. Tasarıya karşı olan tavrıyla bilinen Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, bugün parlamentoda milletvekillerine hitap etti.
Konuşmasında, Hükümeti “Şeffaf” olmamakla eleştiren Iohannis, “Romanya’nın şeffaf çalışan güçlü bir hükümete ihtiyacı var. Önceden tahmin edilebilir açık şekilde iş yapmalı, gece karanlığına saklanmamalı. Romanya’nın yararına yasalar yapmalı, sorunlu siyasetçiler için değil.” dedi.
Parlamenterlerin yasama faaliyetinin bir grup problemli politikacı için değil ülkeleri için olması gerektiğini belirten Iohannis, buna rağmen kabineyi dağıtmak veya erken seçimlere gitmek gibi bir niyetinin olmadığı söyledi.
Iohannis, halkın gerçek sorunlarına odaklanılması çağrısında bulunarak,”Halka sürekli olarak meşru hükümeti devirmek istediğimi söylüyorsunuz. Bu yanlış. Seçimleri siz kazandınız, şimdi siz yönetiyorsunuz. Yasama yetkisi de sizde”
Cumhurbaşkanı, “Yalnızca bir bakanın istifa etmesi yeteriz fakat bu noktada erken seçimlerin yapılması da çok fazla olur. Elimizdeki tek manevra alanı budur” şeklinde konuştu.
Bu arada Cumhurbaşkanının parlamentodaki konuşması öncesinde Sosyal Demokrat milletvekilleri salonu terk ederek konuşmayı protesto etti.
Sosyal Demokrat Parti’nin başkanı Liviu Dragnea ise Iohannis’in konuşmasının birlik mesajı içermediği için hayal kırıklığına uğradığını belirtirken, Cumhurbaşkanının ülkeyi idare etmek için hükümeti yalnız başına bırakması gerektiğini söyledi.
Diğer taraftan Başbakan Sorin Grindeanu ise istifa taleplerini reddederken, Adalet Bakanı Florin Iordache, tasarıyı daha geniş çaplı bir proje için geri çektiklerini belirtti.
Yüz binleri sokağa döken tasarı, yolsuzlukla ilgili belirli suçlardan beş yıldan az hapis cezası almış kişilerin affını öngörüyordu. Ayrıca kamu çalışanlarının görevi kötüye kullanma suçunda ilgili meblağ 47 bin Euro’yu aşmıyorsa, yargı yolu kapanacaktı.