Almanya’da Bir Türk Vatandaşı, MİT Ajanlığından Tutuklandı

Almanya’da 31 yaşındaki bir kişinin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) adına Kürtlere karşı ajanlık yaptığı iddiasıyla ile  yakalandı.
Federal Savcılık, söz konusu kişinin perşembe günü, Hamburg’ta, Türk Milli İstihbarat Teşkilatı’nın emri üzerine Almanya’da yaşayan Kürtler ve Kürt kurumları ile ilgili bilgi topladığı gerekçesi ile tutuklandığını açıkladı.
Savcılık tutuklanan kişinin Kürtlerin nerede ikamet ettiği, kimlerle görüştüğü, hangi siyasi eylemlere katıldığı gibi bilgiler topladığı, bu bilgileri MİT’e ilettiğini öne sürdü.
T24’ten Fulya Canşen’in haberine göre, Türk vatandaşı olan kişinin Federal Suç Dairesi görevlileri tarafından göz altına alındığı ve daha sonra tutuklandığı belirtiliyor.
Aralık ayı başında Alman medyasında Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’na ait bir belgeye dayandırılarak, MİT’in Almanya’da yanlış bilgi yayarak kamuoyunu manipüle etmesinden endişe edildiğine yönelik haberler yayınlanmış, bu nedenle, MİT’in istihbarat faaliyetlerinin soruşturulması talep edilmişti.

Welt am Sonntag adlı gazete de adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik politikacısının verdiği bilgilere göre, MİT’e bağlı 6 bin kadar ajanın Almanya’daki Türk toplumuna ilişkin olarak teşkilatı bilgilendirdiğini yazmıştı.